Náčelníkem Horské služby ČR je René Mašín z Jizerských hor

foto Horská služba. Ilustrační foto.

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - Novým náčelníkem a ředitelem Horské služby ČR se dnes stal René Mašín, dosavadní dlouholetý náčelník Horské služby Jizerské hory. Rozhodla o tom dnes na mimořádném jednání správní rada Horské služby, jejímž zřizovatelem je stát. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

Dvaapadesátiletý Mašín stál v čele Horské služby Jizerské hory 20 let a byl aktuálně nejdéle sloužícím náčelníkem Horské služby. "Jako nejdůležitější úkol vnímám připravit Horskou službu na zimní sezonu, která začíná už příští měsíc," uvedl Mašín.

Správní rada dnes schválila změnu statutu Horské služby a struktury řízení, kdy se sloučily dosud oddělené pozice ředitele a ústředního náčelníka do jedné funkce ředitele/náčelníka. Ústředním náčelníkem Horské služby byl dosud Pavel Antl, ředitelem byl Patrik Jakl.

Správní rada dále zřídila pozici vedoucího úřadu Horské služby a radu náčelníků, která bude poradním orgánem náčelníka Mašína. "Změny byly téměř čtvrt roku konzultovány s náčelníky oblastí a je na nich shoda napříč profesionální i dobrovolnou základnou Horské služby," uvedla ministryně pro místní rozvoj a předsedkyně správní rady Horské služby Klára Dostálová (za ANO).

Nově statut Horské služby zpřísňuje požadavky na pozici ředitele/náčelníka. Požaduje, aby byl nejméně deset let zaměstnancem Horské služby na pozici terénní pracovník - záchranář a musí mít odbornou praxi jako cvičitel Horské služby.

Do výběru nového ředitele/náčelníka byla podle Dostálové zapojena celá základna Horské služby. "Oslovila jsem tedy všechny náčelníky oblastí i republikovou radu Horské služby z.s., aby mi zaslali návrhy vhodného kandidáta na tuto pozici, který bude splňovat požadavky uvedené v novém statutu, a shodně jsem od všech obdržela jméno pana Mašína," uvedla ministryně. Mašín se podle ní těší respektu profesionálních i dobrovolných členů Horské služby.

U Horské služby je zaměstnáno asi 120 lidí, dalších přibližně 360 záchranářů je dobrovolných. Horská služba působí v sedmi českých pohořích. Loni Horská služba hospodařila s příjmy 189 milionů korun, z nichž provozní dotace od ministerstva pro místní rozvoj činila 160 milionů korun.

Horská služby ČR zejména organizuje a dělá záchranné a pátrací akce na horách, poskytuje první pomoc a zajišťuje transport zraněných. Také informuje veřejnost o povětrnostních a sněhových podmínkách na horách, hlídkuje na hřebenech, sjezdových tratích. Spolupracuje s ostatními záchrannými organizacemi v ČR i v zahraničí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 31. července 2021

Očekáváme v 7:00 18°C

Celá předpověď