Na zřícenině Cornštejn finišují stavební práce

foto Zřícenina hradu Cornštejn v Bítově na Znojemsku na snímku pořízeném 6. dubna 2020. Jihomoravské muzeum, které zříceninu spravuje, původně plánovalo otevřít památku veřejnosti od května. Nyní ale čeká, jak se vyvine situace s restrikcemi kvůli šíření nemoci covid-19.

Brno - Stavbaři na zřícenině hradu Cornštejn na Znojemsku dokončují práce, aby bylo možné památku na turistickou sezonu otevřít. Všechno má být hotové do konce dubna. Původně plánovalo Jihomoravské muzeum, které zříceninu spravuje, otevřít v květnu o víkendech, ale nyní čeká, jak se situace s restrikcemi kvůli šíření nemoci covid-19 vyvine, řekla ČTK ředitelka muzea Vladimíra Durajková.

Zřícenina hradu Cornštejn v Bítově na Znojemsku na snímku pořízeném 6. dubna 2020. Jihomoravské muzeum, které zříceninu spravuje, původně plánovalo otevřít památku veřejnosti od května. Nyní ale čeká, jak se vyvine situace s restrikcemi kvůli šíření nemoci covid-19. "V lednu jsme už zkolaudovali nové sociální zařízení, na jaře jsme dělali nové zabezpečení cisterny a dali na ni mříž. Nyní se ještě pracuje na obnově dřevěných prvků, tedy různých trámů," řekla Durajková. Součástí nového sociálního zařízení je i studna a také nová jímka, která je mimo areál hradu.

Na hradě se také pracovalo na konzervaci zdiva, aby se neuvolňovaly kameny. "Zpevňovaly se vršky zdí, když hodně foukalo, tak padaly, a také kaverny ve zdech bylo potřeba zajistit," řekla Durajková.

Cornštejn je oblíbeným cílem turistů, kteří přijíždějí na Vranovskou přehradu. Hrad je pustý a pobořený již od konce 16. století a bezmála tři století sloužil převážně pánům z Lichtenburka. Stojí v blízkosti dalších dvou významných památek - zachovalého hradu Bítov a zámku Vranov nad Dyjí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 8. března 2021

Očekáváme v 15:00 5°C

Celá předpověď