Na zlínském festivalu uspěl i snímek Život bez Sáry Amatové

foto Závěrečným ceremoniálem a předáváním cen byl 10. září 2020 ve zlínském kongresovém centru zakončen 60. ročník mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

Zlín - Na letošním 60. ročníku zlínského filmového festivalu měly největší úspěch španělský snímek Život bez Sáry Amatové, australský film Život jako abeceda a německý film Tanec v srdci. Všechny tři filmy získaly po dvou cenách. Ceny festivalu se předávaly dnes při závěrečném galavečeru ve zlínském kongresovém centru.

Život bez Sáry Amatové získal Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro mládež, dostal i cenu mládežnické poroty. "Film je příjemným dobovým dílem a přímým popisem mládí ve španělské vesnici v 80. letech, přitom se s ním můžeme ztotožnit a pro nás je to film současný - od scénografie, kinematografie, scénáře a režie až po barevné a dojemné herecké výkony," uvedl porotce Jiří Konečný.

Život jako abeceda dostal od dětské poroty cenu za nejlepší celovečerní film pro děti, jeden z hlavních protagonistů Wesley Patten dostal za roli Douglase Bensona cenu poroty za nejlepší dětský herecký výkon. "Zpočátku hraje to, co vypadá téměř jako kreslená postavička, ale v průběhu filmu se promění v zachránce a skutečnou lidskou bytost," uvedl Konečný. Film Tanec v srdci získal cenu diváků i cenu ekumenické poroty.

Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro děti získal norský film Hranice odvahy o dětech v Norsku za druhé světové války, které se rozhodly zachránit své židovské vrstevníky.

Cenu poroty za nejlepší mládežnický herecký výkon dostala Frankie Boxová za roli Leigh ve filmu Dokonalá desítka. Zvláštní uznání poroty za herecký výkon dostali představitelé hokejového týmu v českém filmu Smečka.

Zlatý střevíček za nejlepší krátký animovaný film dostal irský film Ptáček a velryba. Cenu Hermíny Týrlové za nejlepší krátký animovaný film pro děti do šesti let získal ruský snímek Ježibaba chůvou, porota udělila i zvláštní cenu českému snímku Shoot, snímku Poslouchej, táto! a filmu Polární záře.

Cenu Evropa za nejlepší evropský debut získal italský snímek Nevia, Cena Karla Zemana za vizuální ztvárnění filmu připadla španělskému filmu Nevinnost. Zlínského psa za nejlepší studentský film si odnesl německý snímek Poslední děti ráje.

Mezinárodní porotě Evropské asociace dětského filmu (ECFA) se nejvíce líbil francouzský film Zítřek je náš, zvláštní cenu poroty dostal německý film Prach a třpytky. Ekumenická porota dala zvláštní cenu britskému snímku Rocks. Cena diváků kanálu ČT:D připadla indonéskému snímku Sladký zub.

Pořadatelé udělili na galavečeru Zlatý střevíček za přínos kinematografii pro děti a mládež herečce Elišce Balzerové. Připomenuli i nedávno zesnulého režiséra Jiřího Menzela a také sto let od vzniku loutky Spejbla. Letošní 60. ročník festivalu nabídl 315 filmů z 50 zemí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď