Na Zelené hoře se sloužila poutní mše, z oslav jediná

foto V kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou se 16. května 2020 konala poutní mše. Opatření proti koronaviru její podobu letos výrazně ovlivnila.

Žďár nad Sázavou - V kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou se konala poutní mše. Opatření proti koronaviru její podobu letos výrazně ovlivnila. Svatojánská pouť je ve městě spojená i se zábavou a atrakcemi, které letos v provozu nejsou. Mší se obvykle sloužilo o víkendu několik, účastnily se jich tisíce lidí. Letos byla poutní mše jediná. Do kostela smělo nejvýš 100 lidí, ostatní ji mohli poslouchat přes reproduktory venku, nebo sledovat přes kanál youtube.

Fotogalerie

Zda se bude letošní poutní mše konat, nebylo podle faráře Vladimíra Záleského dlouho jasné. "Všechno je na hraně toho, kdy se opatření uvolňují. Nechtěli jsme lidi uvádět do rozpaků ani nějakých rizik, proto jsme třeba vůbec nezaváděli pouť v neděli, kdy bývá třeba pět mší svatých za sebou," řekl Záleský. V sobotu se v předchozích letech sloužily mše dvě.

V době, kdy do kostela kvůli koronaviru nesměli žádní věřící, sloužil podobně jako řada jeho kolegů mše prostřednictvím internetu. "Je to zajímavá zkušenost, sloužíte v prázdném kostele, což je trošku nepříjemné. Na druhé straně víte, že vás třeba v tu chvíli poslouchá tisíc lidí," řekl farář.

Kostel, který je na seznamu památek UNESCO, prochází rekonstrukcí. Venkovní práce na fasádě a výměně oken už skončily demontáží lešení ve čtvrtek. Pokračují ale opravy interiéru pěti bočních kaplí a chystá se restaurování hlavního oltáře nebo výměna podlahy. Během ní bude podle Záleského zřejmě kostel znovu bez bohoslužeb. "Průvodcovská služba ale bude fungovat, protože zase lidi jsou zvědaví, jak se to dělá, byla by škoda toho nevyužít," řekl Záleský. Práce budou moci sledovat z ochozů.

Žďárská svatojánská pouť se stovkou atrakcí a dvěma stovkami prodejních stánků se v minulých letech řadila mezi největší poutě v Česku. Její "světskou" část se letos radnice rozhodla přeložit na září. Úplně zrušená byla letos krojová pouť s průvodem na Zelenou horu. V minulých dvou letech se konala 8. května. Účastnily se stovky lidí, včetně folklorních souborů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď