Na Žatecku začala sklizeň chmele, úroda se čeká průměrná

foto Pracovníci sklízejí 18. srpna 2020 chmel na chmelnici účelového hospodářství Chmelařského institutu ve Stekníku u Žatce.

Stekník (Lounsko) - Na Žatecku dnes začala sklizeň chmele. Podle prvních rozborů je jeho kvalita dobrá, úroda se očekává zatím průměrná. Náklady pěstitelům vrostly na zajištění brigádníků. Na chmelnicích pracují cizinci i místní vysokoškoláci, zjistila ČTK.

"Začali jsme pozvolna dnes, i když chmel není úplně dozrálý, ale máme tady lidi ze zahraničí, kteří chtějí pracovat," řekl ČTK chmelař Pavel Kozlovský z Účelového hospodářství Stekník. Brigádníkům musí pěstitelé letos zajistit nejen ubytování, ale pro některé z nich také testy na covid-19. "Přivézt a otestovat jsme museli nechat Rumuny. Slováků zase nejprve bylo nahlášeno 45, ale po informacích o situaci v ČR se jich 15 odhlásilo, takže jsme rychle zajistili příjezd alespoň těch třiceti," uvedl Kozlovský.

Na sklizeň není potřeba tolik lidí jako na zavádění chmele. Do práce se teď zapojuje i řada vysokoškoláků. Ti pomáhali pěstitelům i na jaře, kdy byla personální situace kritická. "Agentury nám tehdy zajistily Ukrajince, kteří tu byli v posléze kvůli koronaviru zavřených továrnách. No a pak už jsme sháněli jednotlivce," řekl Kozlovský.

Závlahu mají hospodářství na Stekníku na všech 130 hektarech. "Úroda bude lepší než průměr," uvedl Kozlovský. Jinde je znát, že v červenci srážky na Žatecku chyběly. Podle vegetační zprávy společnosti Chmelařství družstvo Žatec objem srážek byl žatecké oblasti velice slabý. "Objem srážek za měsíc červenec 2020 činí 12,60 milimetrů, což je nejnižší hodnota za posledních pět sledovaných let," uvedla společnost.

Svaz pěstitelů chmele ČR bude mít informace k úrodě až po sklizni. "Zatím to s úrodou vypadá na průměr," řekl ČTK tajemník svazu Michal Kovařík. Ovlivnit sklizeň může ještě počasí. "První rozbory kvality vypadají dobře," dodal.

Bouřka, která na Přerovsku poničila v zemědělskému družstvu v Kokorách 16 hektarů chmelnic, zasáhla i jiná místa v ČR. "Odhadujeme, že dohromady spadlo v celé republice zhruba 40 až 50 hektarů chmelnic," uvedl Kovařík. Chmel letos zabírá plochu zhruba 4970 hektarů.

Loni se sklizeň chmele meziročně zvýšila o 39,4 procenta na 7145 tun s průměrným výnosem 1,43 tuny na hektar.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 20. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 2°C

Celá předpověď