Na zásahu v Ostravě se podílel i elitní Útvar rychlého nasazení

foto Policisté včetně speciálních jednotek zasahovali 10. prosince 2019 ve Fakultní nemocnici Ostrava. Dvaačtyřicetiletý muž tam brzy ráno střílel v čekárně traumatologické ambulance.

Ostrava - Na zásahu proti střelci z Fakultní nemocnice Ostrava se podílel i elitní Útvar rychlého nasazení (URNA). Na místě zasahovaly také všechny krajské policejní složky. ČTK to řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Podle ní se na zásahu z krajských složek podílela například zásahová jednotka Krajského ředitelství Moravskoslezského kraje, dále speciální pořádková jednotka, ale také pořádkoví či dopravní policisté nebo policisté kriminální služby.

Útvar rychlého nasazení je specifickým policejním útvarem určeným zejména pro boj proti terorismu. Působí na celém území České republiky. Je přímo podřízen policejnímu prezidentovi. O vysílaní útvaru rozhoduje policejní prezident se souhlasem ministra vnitra. Příslušníci útvaru provádějí zákroky proti teroristům, únoscům lidí a dopravních prostředků, nebezpečným pachatelům organizované trestné činnosti a pachatelům zvlášť závažných úmyslných trestných činů, zejména při jejich zadržení.

Jednotka vznikla v roce 1981 jako součást tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, šlo o reakci na vlnu terorismu a únosů ve světě. Po roce 1989 nastala nová etapa jejího rozvoje, kdy se pojetím výcviku a svým zaměřením postupně zařadila mezi obdobné speciální jednotky v Evropě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 22. září 2020

Očekáváme v 19:00 22°C

Celá předpověď