Záplavy si v Německu a Belgii vyžádaly nejméně 67 obětí, další lidé se pohřešují

foto Záplavy v německém městě Kordel, 15. července 2021.

Berlín/Brusel/Bratislava - Kvůli vytrvalému dešti a záplavám zemřelo během posledních dvou dnů na západě Německa nejméně 58 lidí. Dalších devět lidí zahynulo v posledních dvou dnech při povodních na jihovýchodě Belgie. V Německu jsou nejvíce postižené spolkové země Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko. Desítky osob se v nich stále pohřešují, podle tamních úřadů je příliš brzy na bilanci škod, stále jde o záchranu životů. Noční bouře potrápily také Slovensko. Bez elektřiny zde po nich zůstaly tisíce odběratelů.

Ve spolkové zemi Porýní-Falc v obci Bad Neuenahr-Ahrweiler a jejím okolí přišlo o život nejméně 19 lidí. V obci Schuld odnesla voda zcela nebo částečně šest domů. Další desítky objektů mají narušenou statiku a hrozí jim zřícení. V oblasti se stále pohřešují desítky lidí a situace je nepřehledná. Ve spolkové zemi přišlo dohromady o život nejméně 28 osob.

V Severním Porýní-Vestfálsku si živel vyžádal životy nejméně tří desítek lidí. Velice zasažený je okres Euskirchen. Na většině území Severního Porýní-Vestfálska, které je nejlidnatější německou spolkovou zemí, je přerušeno železniční spojení. Zaplavena byla i část dálnic. Ve městě Hagen, kde žije zhruba 200.000 lidí, záplavy poničily několik mostů a nejméně jeden zcela zničily.

Kancléřka Angela Merkelová, která je na návštěvě USA, uvedla, že je situací otřesena, vyjádřila zármutek nad úmrtími a soustrast blízkým obětí. Zároveň ujistila, že úřady podniknou vše pro nalezení pohřešovaných a lidem v zaplavených oblastech přislíbila podporu. Premiérka spolkové země Porýní-Falc Malu Dreyerová označila situaci za katastrofální. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová sdělila, že je Evropská unie připravena Německu pomoci.

Pomoc Německu nabídlo také Česko, které navrhlo, že do sousední země vyšle hasiče. Německo však reagovalo, že zatím situaci zvládá vlastními silami. Na twitteru to dnes uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

Počet obětí záplav v Belgii vzrostl na devět. Úřady vyzvaly obyvatele Lutychu, aby se evakuovali, pokud žijí v blízkosti řeky Mázy, jejíž hladina stále stoupá. Z téhož důvodu má své domovy opustit i 10.000 lidí v nizozemském Maastrichtu.

Bouře potrápily také obyvatele Slovenska. Některé oblasti ve střední části země a také na severu či západě postihly výpadky v dodávkách elektrické energie. Ráno tam bylo bez elektřiny přes 9000 odběrných míst, přerušení dodávek se přitom dotklo více než 30.000 odběrných míst. Komplikace způsobil silný vítr a popadané stromy, které poničily elektrická vedení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je neděle 5. prosince 2021

Očekáváme v 17:00 0°C

Celá předpověď