Na zámku ve Šluknově dokončili po pěti letech prvorepublikový okruh

foto Jednací sál posledního majitele šluknovského panství Ervína Leopolda Nostitze-Rienecka, který je součástí nového prvorepublikového prohlídkového okruhu na zámku Šluknov na Děčínsku. Snímek z 12. srpna 2021.

Šluknov - Na zámku ve Šluknově na Děčínsku po pěti letech dokončili prvorepublikový prohlídkový okruh, jedna část je věnována poslednímu majiteli šluknovského panství Ervínu Leopoldu Nostitzi-Rieneckovi. Návštěvníky památka láká také na výstavu stavebnic a historických klobouků. Letošní zájem je zatím nižší než minulý rok, a to kvůli povinnému nošení respirátorů a prokazování bezinfekčnosti. ČTK to řekla manažerka zámku Andrea Kadlecová.

Fotogalerie

"Nový zámecký okruh se začal tvořit v roce 2016, poté, co jsme se rozhodli, že sjednotíme jednotlivá patra zámku," uvedla Kadlecová. V prvním patře památky bývalo muzeum, kde byly umístěny původní exponáty ze zámku, ve druhém patře pak byla umístěna vojensko-historicko-lesnická expozice s exponáty od vojenských vysloužilců. "Okruh nebyl kompatibilní a neodrážel charakteristiku zámku jakožto stavby, tak jsme se rozhodli, že ho přetvoříme," doplnila manažerka.

Druhé patro připomíná posledního obyvatele zámku, jehož majetek byl v roce 1945 kvůli jeho německému původu zkonfiskován a od té doby je památka ve vlastnictví města. Patro je vybaveno prvorepublikovým nábytkem i různými doplňky, nejsou však původem ze zámku, protože ten v roce 1986 vyhořel. První patro bylo dokončeno teprve před dvěma týdny. "V prvním patře zůstaly i původní exponáty, třeba barokní sekretář nebo intarzované truhly," řekla Kadlecová s tím, že další věci zapůjčilo oblastní muzeum Děčín.

Nejen pro děti je teď na zámku připravena výstava českých stavebnic SEVA a VARIANT. Jde o vlastní tvorbu autora a patrona projektu putovních výstav Kostičkofest Petra Šimra a výběr továrních sad stavebnic. "Na výstavě je vidět průřez kompletním továrním sortimentem od roku 1979 až do současnosti. Já bych třeba vypíchla největší komponenty, které byly postaveny do sbírkového cyklu, které se nazývají žně a mají celkem 10.000 dílků," řekla manažerka. K výstavě je pak také připravena herna, kde si mohou návštěvníci postavit z kostek, které viděli na výstavě, vlastní výtvory.

Desítky podivuhodných pokrývek hlavy od poloviny 19. století do současnosti jsou k vidění na další výstavě s názvem Dámy a pánové, držte si klobouky. "Výstava je zapůjčena z Žerotínského zámku v Novém Jičíně, kde se nachází stálá expozice klobouků a pokrývek a toto je jen vybraná část sbírky, která putuje," uvedla Kadlecová. Součástí výstavy je historická kloboučnická dílna a doprovodný filmy týkající se výroby a užití kloboučnických výrobků. Mezi vystavenými exponáty je třeba filatelistický klobouk pokrytý známkami nebo čepice Dany a Emila Zátopkových. Obě výstavy budou na zámku do konce září.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 15:00 16°C

Celá předpověď