Na zámku ve Slavkově končí stavba repliky čínského altánu

foto Repliku čínského pavilonu, který bude sloužit pro svatební obřady, dokončují v zámeckém parku ve Slavkově u Brna (na snímku z 22. dubna 2020). Původní dřevěná stavba byla ve velmi špatném stavu a musela být stržena.

Slavkov u Brna (Vyškovsko) - Poslední nátěr dostal v uplynulých dnech dřevěný čínský altán v zámeckém parku ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. Společně se stavbou repliky altánu končí také oprava 400 metrů dlouhé barokní zdi. Stavební práce vyšly dohromady na 60 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí slavkovské radnice Veronika Slámová.

Fotogalerie

"Oprava barokní zdi skončí v květnu. Součástí tohoto projektu je i výstavba repliky čínského altánu ve spodní části parku. Ten v těchto dnech již získává čerstvý nátěr a brzy bude přístupný pro trávení příjemných chvil i svatebních obřadů," uvedla Slámová.

Barokní zámeckou zeď před deseti lety poškodila povodeň. Městu se v roce 2017 podařilo na její komplikovanou opravu získat peníze z Integrovaného operačního programu. Oprava zdi vyšla na 58 milionů korun. Zdivo stavbaři zajistili svislými a šikmými mikropilotami a železobetonovým skeletem.

Zeď nebylo možné strhnout a znovu postavit, je totiž památkově chráněná, proto ji bylo třeba zachovat a staticky zajistit v původní poloze a provedení.

Dva miliony rozpočtu pak posloužily na výrobu repliky dřevěného čínského altánu. "Altán z 80. let 18. století je v Česku jediný, který byl postavený celý ze dřeva a řadí se tím mezi unikátní památky. V devadesátých letech 20. století zde sice byly snahy o jeho záchranu, bohužel se však nedotáhly do konce," uvedla historička zámku Vladimíra Zichová.

Původní dřevěná stavba však byla ve velmi špatném stavu a musela být stržena. Na jejím místě tak vyrostla přesná replika.

Už v dubnu skončila ve Slavkově i další nákladná rekonstrukce - oprava zámeckých valů. Její součástí bylo i vybudování výtahu do expozice a instalace nového osvětlení zámku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 1. března 2021

Očekáváme v 23:00 -1°C

Celá předpověď