Na zámku v Moravském Krumlově opravili šlechtické komnaty, vybavení je původní

foto Zámek v Moravském Krumlově na Znojemsku, který otevřel pro návštěvníky nový prohlídkový okruh. Kromě Slovanské epopeje Alfonse Muchy, která je na zámku dlouhodobě vystavená, na turisty čekají opravené šlechtické komnaty. Snímek z 5. července 2022.

Moravský Krumlov (Znojemsko) - Zámek v Moravském Krumlově na Znojemsku otevřel se začátkem prázdnin pro návštěvníky nový prohlídkový okruh. Kromě Slovanské epopeje Alfonse Muchy, která je na zámku dlouhodobě vystavená, na turisty čekají opravené šlechtické komnaty. V pondělí si je podle průvodkyň prohlédly desítky lidí, otevřeno je i dnes, ve státní svátek.

Fotogalerie

Nově zpřístupněné místnosti jsou v jižním křídle zámku. Nábytek, obrazy a další předměty původně pocházejí z Moravského Krumlova, v posledních desetiletích však byly vystavené na jiných zámcích nebo uložené v depozitářích.

"Vše, co zde návštěvníci uvidí, na zdejším zámku bylo. Předměty se po mnoha desítkách let vrátily domů," uvedla Marta Sedláková z Národního památkového ústavu, která připravila koncept prohlídkové trasy.

Jednou ze zajímavostí okruhu je nástropní malba z roku 1530, kterou restaurátoři objevili před dvěma lety a vrátili jí zářivé barvy. Návštěvníci se také rozhlédnou ze zámecké terasy. Příběh zámku a jeho obyvatel si postupně vyslechnou v obrazárně, modrém salonku, krbovém pokoji Kinských i knihovním salonu Liechtensteinů. Nahlédnou také do místností, které ještě čekají na rekonstrukci. Zámek, který patří městu, totiž ještě zdaleka není celý opravený.

V posledních letech město investovalo do oprav asi 200 milionů korun z různých zdrojů a dotačních programů. Dalším krokem bude západní křídlo, řekl dnes ČTK starosta Tomáš Třetina (TOP 09). Zámky se stavěly desítky let, stejně dlouho mohou trvat opravy, doplnil starosta.

V pondělí 18. července se poprvé otevře další prohlídková trasa s výstupem na zámeckou věž a výhledem na město. V mezipatrech jsou připravené tematické výstavy o dějinách Moravského Krumlova a šlechtě žijící na zámku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď