Na zámku Sychrov po 13 letech skončí práce na novém okruhu

foto Ve druhém patře zámku Sychrov na Liberecku pokračovaly 25. března 2020 práce na nové prohlídkové trase. Obvykle celoročně přístupná památka je zavřená stejně jako ostatní hrady a zámky jako součást opatření proti šíření koronaviru. Zámek proto situaci využil a zahájil práce na interiérech, které se kvůli návštěvníkům odkládaly.

Sychrov - Na státním zámku Sychrov u Turnova dokončují po 13 letech práce na novém prohlídkovém okruhu se zhruba 25 místnostmi. Vzhledem k opatřením k omezení šíření koronaviru, kdy jsou uzavřené i všechny památky, ale podle kastelána Miloše Kadlece zatím nevědí, kdy tam návštěvníky pustí poprvé. "Rádi bychom tuto trasu představili návštěvníkům o letních prázdninách," uvedl.

Fotogalerie

Sychrov na okraji Českého ráje patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v zemi, ročně ho navštíví přes 100.000 lidí. Jde o jediný zámek v Libereckém kraji, kam mohou turisté chodit celoročně. Kvůli vyhlášenému nouzovému stavu je ale nyní také uzavřený. "I když je to pro nás absolutně nestandardní situace, je tady velice čilý ruch s výjimkou toho návštěvnického," uvedl Kadlec. Na rozlehlém zámku s velký parkem se dělají práce, jež se kvůli návštěvníkům odkládaly, a velmi důkladný úklid. "V každé místnosti se staví lešení," řekl kastelán. Podle něj se také věnovali šití roušek a provádí se i inventura mobiliáře. "Tady je poměrně náročná, protože na Sychrově je přes 50.000 předmětů a kromě toho ještě navíc velká knihovna," uvedl Kadlec.

Čilý ruch je nyní i v druhém patře východního křídla, kde se dokončují práce na novém prohlídkovém okruh. Po druhé světové válce toto místo sloužilo jen jako depozitář, přeměna na prohlídkový okruh začala v roce 2007. "Obnova tady probíhá dlouho, řešili jsme to svépomocí zaměstnanci našich restaurátorských dílen," uvedl Kadlec. Ve druhém křídle byly propadlé štukové stropy, poškozené obložení stěn a v dezolátním stavu byly podlahy. "Šlo to pomalu, protože se tady dalo pracovat jen v letních měsících. Je tady dost velká zima," uvedl kastelán. Prohlídkový okruh se podle něj letos podaří končit díky dotaci 3,5 milionu korun od ministerstva kultury. Peníze jsou určené nejen na stavební práce, ale i na restaurování mobiliáře a pořízení replik původních svítidel.

Opatření kvůli zamezení šíření koronaviru ovlivňují i restaurátory, kteří tam nyní dělají. Musí mít po celý den roušku a rukavice. "Zatím to jde, ale žádná sláva," uvedl umělecký malíř interiérů Tomáš Hora. V jednom z pokojů v těchto dnech vytváří iluzivní malbu. "Děláme vše podle malby z poloviny 19. století," dodal. Podle kastelána jsou už hotové veškeré stavební a truhlářské práce, dodělává se výmalba. "Doufám, že zvládneme vše tak, abychom mohli na konci května začít instalovat," dodal. Okruh bude připomínat, že v minulosti na tomto místě byly hostinské pokoje. Budou tam dámské i pánské apartmány, kardinálský či dětský pokoj nebo kabinety kuriozit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď