Na zámku Moravec připomínají éru ozdravovny socialistické malby

foto Zámek v Moravci na Žďársku. V některých sálech zůstaly na zdech letité socialistické malby, zachycující i hrající si pionýry (na snímku).

Moravec (Žďársko) - Do zámku v Moravci na Žďársku, který není veřejnosti přístupný, se dnes přijeli podívat i lidé, kteří tam byli jako děti na ozdravném pobytu. Přes dvě desetiletí zámek slouží jako depozitář Moravského zemského muzea v Brně. Prohlídky pro veřejnost se tento víkend konají vůbec poprvé v historii, řekl dnes návštěvníkům v roli průvodce Pavel Gejdoš z muzea. Kvůli velkému zájmu lidí z širokého okolí se dopoledne počet prohlídek musel zdvojnásobit, místo každé celé hodiny začínaly přibližně po půlhodině. Otevřeno bude i v neděli.

Fotogalerie

Zámek v Moravci na Žďársku se otevřel veřejnosti. Od roku 1946 byla v zámku léčebna, v roce 1996 jej převzalo muzeum. V některých sálech zůstaly na zdech letité socialistické malby, zachycující i hrající si pionýry. Na zámku podle kastelánky Marie Smolíkové v té době nechyběla ani škola, protože děti v ozdravovně trávily i dva měsíce. Iva z Jihlavy ČTK řekla, že v 80. letech jako malá byla v ozdravovně dvakrát, prý aby zhubla. Vadilo jí odloučení od rodičů, protože návštěva mohla přijít až po měsíci. "Mám na to vzpomínky doteď. Jsem zvědavá, jak to uvidím očima dospělého," uvedla před prohlídkou.

Zámek v Moravci na Žďársku se 3. srpna 2019 otevřel veřejnosti, přijeli se podívat i lidé, kteří tam byli jako děti na ozdravném pobytu. V sálech, jimiž se dnes procházelo, z někdejšího zámeckého mobiliáře mnoho nezůstalo. Vidět byly zdobné lustry a zámecká knihovna posledních majitelů panství, Gudenusových a Nádherných, čítající přes 8400 exemplářů. Do zámku se vrátila v roce 2012, předtím byla uložena na zámku Lysice. Události ze života posledních zámeckých majitelů přibližovaly dobové fotografie. Mohutného vycpaného medvěda a nástěnné hodiny, které v Moravci přečkaly i období socialismu, podle průvodce později ukradli zloději. Teď už je areál zabezpečený kamerovým systémem.

Pozdně renesanční zámek v Moravci v roce 1825 vyhořel, při obnově byl přestavěn v klasicistním stylu. Sbírku exotických dřevin v tříhektarovém anglickém parku založil na konci 19. století tehdejší majitel panství hrabě Gabriel Gudenus. O obnovu parku se v posledních letech postarala obec.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 2. července 2020

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď