Na začátku června rozezní metropoli festival Praha žije hudbou

foto Ilustrační foto - V rámci multižánrového pouličního festivalu Praha žije hudbou prošel 7. června 2018 centrem metropole průvod na podporu svobodného pouličního umění.

Praha - Přes dvě desítky míst v centru Prahy i v dalších městských částech rozezní 3. a 4. června hudba různých žánrů. Již posedmé festival Praha žije hudbou promění ulice, náměstí či parky ve scény pod širým nebem. Jeho cílem je upozornit na význam kvalitního pouličního umění ve veřejném prostoru. Do programu se zapojí profesionální hudebníci i buskeři (pouliční hudebníci). Speciální vystoupení si připravují Aneta Langerová nebo Lenka Dusilová, sólově vystoupí punková zpěvačka Mucha. Veškerý program je zdarma. ČTK dnes o tom za pořadatele informovala Silvie Marková.

"Se známými hudebníky mohou velkou scénu tvořenou kulisami Prahy sdílet buskeři i ti, kteří si hraní na ulici chtějí vyzkoušet. Zájemci o hraní se mohou stále přihlásit na webové adrese organizátorů," uvedla Marková.

Mezi dalšími vystupujícími bude rapper Kato z kapely Prago Union, dechovka Brass Avenue, brass hiphopoví Shizzle Orchestra či klezmerová kapela Trombenik. Hip hopovou scénu bude reprezentovat například vícenásobný mistr České republiky v beatboxu a liveloopingu Tiny Beat. V ulicích Prahy zahrají i acid-elektroničtí Evelynne a se svým DJ setem se představí producent Aid Kid. Posluchače bude chtít zaujmout také Nikki Trio libanonsko-české zpěvačky a muzikantky Nicole Madi nebo skladatelka a zpěvačka Barbora Mochowa.

Festival ozdobí i zahraniční buskeři - ukrajinsko-americké duo Ofera a v Berlíně usazený americko-francouzský tandem Scott & Lila. Samostatné scény budou mít na festivalu hudební vydavatelství Supraphon a Tranzistor. Hudební program doplní řada dalších doprovodných akcí. Celý festival se uskuteční pod dohledem Uličníka, který je symbolem festivalu a svobodného uměleckého vystupování v ulicích Prahy. Pořadatelem je Nerudný fest.cz, který stojí mimo jiné za mezinárodním festivalem Mladí ladí jazz, Student Festem, Koncertem pro budoucnost 17. listopadu a dalšími kulturními projekty.

Festival vznikl před sedmi lety jako reakce na omezující prostředí umělecké pouliční produkce v ulicích Prahy. Téma je i po letech konání festivalu aktuální. V minulosti pořadatelé festivalu iniciovali kulaté stoly se zástupci zainteresovaných stran v čele s pražským magistrátem, městskými částmi Praha 1 a Praha 2, dopravním podnikem i zástupci buskingu. Společně hledají řešení v rámci stávající legislativy. Pražští zastupitelé schválili před třemi lety novelu vyhlášky a kromě rozšíření počtu míst, kde se nesmí provozovat tzv. busking, zakázali obří kostýmy a vyfukování bublin.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď