Po silném nočním větru zůstává v ČR bez proudu 2100 domácností

foto Ilustrační foto - Silný vítr komplikoval 10. února 2020 v Jihočeském kraji železniční dopravu i dodávky elektřiny, hasiči od ranních hodin odstraňovali popadané stromy na mnoha místech. Na snímku pracovník energetické společnosti opravuje zpřetrhané vedení v Myšenci na Písecku.

Praha - Po silném nedělním a nočním větru zůstávalo dnes kolem 16:00 bez dodávek elektřiny zhruba 2100 domácností v Česku. Společnost E.ON evidovala asi 1300 míst bez proudu, ČEZ kolem 800. ČTK to sdělily mluvčí firem Božena Herodesová a Soňa Holingerová. Obě předpokládají plné obnovení dodávek ještě dnes. Ráno bylo bez elektřiny přibližně 18.000 domácností.

Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení. Problémy hlásily ráno hlavně kraje Pardubický, Olomoucký, Jihomoravský, Zlínský a Vysočina, později také Moravskoslezský kraj.

Společnost E.ON měla kolem 16:00 na vedení vysokého napětí 11 poruch, po poledni to byl dvojnásobek. V Jihomoravském kraji zůstává bez elektřiny téměř 470 domácností, zejména na Blanensku a Brněnsku. Ve Zlínském kraji nemá proud 490 odběrných míst na Kroměřížsku, Uherskohradišťsku a Zlínsku. Na Vysočině bylo bez dodávek asi 350 míst, hlavně na Jihlavsku a Žďársku.

ČEZ měl kolem 16:00 bez energie 300 domácností na Havlíčkobrodsku, stejné množství na Frýdecko-Místecku a dalších zhruba 150 na Vsetínsku. "Potom máme jednotlivé poruchy s jednotkami odběratelů v dalších krajích," dodala Holingerová. Na vedení vysokého napětí ČEZ kolem 16:00 evidoval deset poruch.

Poruchové čety jsou podle mluvčí ČEZ v terénu od neděle. "Nejhorší situace nastala v noci na dnešek, kdy ve čtyři hodiny ráno jsme evidovali tři desítky poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny bylo na 12.000 odběrných míst," podotkla.

Silný vítr fouká v Česku od neděle. Podle meteorologů dosáhl nejvyšší náraz rychlosti kolem 145 kilometrů za hodinu na Sněžce, vítr foukal také v Jeseníkách, Beskydech nebo na Českomoravské vrchovině. Dnes vítr nadále silně vál na severních horách a na Českomoravské vrchovině, místy se mohlo přidat slabé sněžení. Po vánočním ochlazení leží na horách mezi pěti a 15 centimetry sněhu.

Jihomoravský kraj

Téměř 4200 domácností v Jihomoravském kraji je bez elektrické energie kvůli výpadkům způsobeným silným větrem. Škody jsou ve většině okresů. Vedení poničily spadené větve a stromy. Energetici pracují na opravách, informovala ČTK mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

Silný vítr zaměstnával také jihomoravské hasiče. Ráno vyjížděli do Želešic na Brněnsku k požáru spadlého stromu. V noci na řadě míst odstraňovali stromy a větve ze silnic, konkrétně zasahovali v Mašovicích a Žerůtkách na Znojemsku nebo v Louce a Kunčině Vsi na Blanensku.

Na distribučním území E.ON, které zahrnuje také další kraje, momentálně evidují 34 poruch na vedení vysokého napětí, což znamená téměř 12.000 domácností bez dodávek elektrické energie. V Jihomoravském kraji jde o 4186 domácností na Blanensku, Brněnsku, Znojemsku, Hodonínsku i Vyškovsku. "Na vymezování a odstranění poruch intenzivně pracujeme," uvedla Herodesová.

Pardubický kraj

Kvůli silnému větru vyjížděli hasiči v Pardubickém kraji od nedělních 13:00 do dnešních 7:00 ke 131 zásahům. Museli hlavně odstraňovat stromy a větve popadané na silnice, na vedení vysokého napětí i na chaty. Na některých místech spadlo třeba i pět či šest stromů najednou, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Kvůli spadlým kmenům je stále uzavřena silnice II/337 v úseku Padrťský Mlýn - Bojanov na Chrudimsku. Podobně brání stromy provozu mezi Vortovou v témže okrese a Herálcem.

Hasiči také odklízeli dva telefonní sloupy spadlé na osobní automobil v Holetíně. V Dolním Újezdu a Chlumu - Hlinsku museli odstranit a provizorně upevnit utržené plechy nebo lepenku ze střech. Na Chrudimsku bylo zásahů nejvíce, celkem 75.

Časně ráno rovněž likvidovali požár seníku v Kamenci u Holic na Pardubicku. Zásah komplikoval silný vítr, na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů, profesionální z Holic a dobrovolní z Holic, Ostřetína a Dolní Rovně.

Vítr také v Pardubickém kraji způsobil deset poruch na vedení vysokého napětí. Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové bylo přes 3000 domácností bez energie. "Naši technici byli v terénu celou noc a jsou i nyní a poruchy odstraňují a situace se výrazně zlepšila. Poruchové čety pracují na obnovení dodávek elektřiny, předpokládáme obnovení dodávek ještě během dneška," uvedla Lapáčková Beránková. 

Kraj Vysočina

Na Vysočině byly v noci na dnešek kvůli popadaným stromům zavřené některé silnice, neprůjezdné úseky byly podle policie dnes ráno stále i na trase II/353 mezi Žďárem nad Sázavou a Jihlavou. Na vedení vysokého napětí firmy ČEZ v kraji bylo pět poruch, nejvíc na Havlíčkobrodsku, kde bylo bez elektřiny asi 1000 domácností. ČTK to řekla mluvčí firmy ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. V distribučním území firmy E.ON na Vysočině se výpadky dnes ráno týkaly 1260 domácností.

"Poruchové čety pracují na obnovení dodávek elektřiny, předpokládáme obnovení dodávek ještě dnes," uvedla mluvčí firmy ČEZ. Firma E.ON na Vysočině eviduje poruchy na elektrickém vedení v okresech Jihlava, Třebíč i Žďár nad Sázavou. Uvedla to její mluvčí Božena Herodesová v 09:30.  

Hasiči na Vysočině zasahovali od nedělního poledne do dnešních 09:00 kvůli počasí přibližně u 250 událostí. Nejčastěji odstraňovali stromy a větve ze silnic na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Na několika místech narazila do spadlých stromů auta, při těchto nehodách podle mluvčí hasičů Petry Musilové nebyli v noci zranění lidé. Strženou plechovou střechu na domě hasiči dopoledne opravují na domě v jihlavské ulici Nad Plovárnou.

Uzavřené byly v noci na dnešek úseky silnice II/353 od sjezdu z dálnice D1 na 119 kilometru k Rytířsku a mezi obcemi Zhoř a Stáj. Neprůjezdné byly také silnice II. třídy mezi Českou Bělou a Chotěboří na Havlíčkobrodsku, Humpolcem a Krasoňovem na Pelhřimovsku a komunikace III. třídy z Českého Herálce na Žďársku do Vortové na Pardubicku. Další informace jsou na policejním webu. Podle krajské správy a údržby bylo v 08:30 na Vysočině neprůjezdných sedm úseků silnic.

Výstraha meteorologů před silným větrem platí od nedělního odpoledne do dnešních 20:00, týká se hlavně Havlíčkobrodska a Žďárska. Přes den bude na Vysočině zataženo, může ojediněle i slabě sněžit. Večer bude na většině území pršet, srážky mohou být i sněhové nebo smíšené. Odpolední teploty budou nejvýše tři stupně nad nulou. Vítr může mít v nárazech rychlost 70 až 90 kilometrů v hodině, slábnout bude později večer.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 5:00 1°C

Celá předpověď