Na výročí Havlova úmrtí se chystá páté Čtení z Havla

foto Ilustrační foto - Lidé si 5. října na Václavském náměstí v Praze připomněli výročí nedožitých 80. narozenin bývalého prezidenta Václava Havla.

Praha - Ve výroční den úmrtí bývalého českého prezidenta Václava Havla se 18. prosince uskuteční pátý ročník Čtení z Havla. V divadle Alfred ve dvoře se může od 17:00 do 21:00 kdokoli zastavit a přečíst nebo si jen poslechnout pasáž z některého Havlova textu. Akci organizátoři plánují především jako klidné zastavení nad myšlenkovou i politickou alternativou, kterou texty představují. ČTK o tom za pořadatele informovala Eliška Míkovcová.

Přestože bude na místě připravena malá knihovna Havlových textů, organizátoři doporučují si oblíbený text přinést. Dramaturgii neurčují organizátoři - vše se odvíjí spontánně podle toho, co si čtoucí vyberou a k jakým textům se vrátí. Havlovy osobní, umělecké, filozofické i politické texty zachycují specifický myšlenkový svět, jehož etický půdorys se v novodobé historii ČR promítal do hodnot velké části české společnosti.

"Nelze přehlédnout, jak aktuální jsou opět Havlovy vize osobní a společenské. I proto nevnímáme Čtení z Havla jako nostalgické ohlédnutí, má také společenskou rovinu. V jeho textech jsou tyto vize zachyceny se vší vážností i hravě a ironicky," říkají organizátoři.

Nejen ve výroční den Havlova úmrtí se o jeho životě a společenském i politickém působení lze mnohé dočíst v médiích. Čtení z Havla je podle organizátorů spíše pobídkou k tomu, aby se lidé obrátili přímo ke zdroji a četli z Havlových knih: úvah, reflexí, her, pohádek či básní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 21. srpna 2019

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď