Na VUT sestrojili 3D tiskárnu, tvoří z tzv. polymerního betonu

foto Výzkumníci z Vysokého učení technického (VUT) v Brně předvedli 18. února 2020 3D tisk z polymerního betonu, do kterého se přidávají i termoplasty, které by jinak skončily na skládce nebo ve spalovně. Na snímku u tiskového robota ukazuje výsledný produkt vedoucí výzkumného týmu David Škaroupka.

Brno - Vědcům z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně se podařilo ve spolupráci s firmou Via Alta z Okříšek na Třebíčsku sestrojit 3D tiskárnu, která umí vytvářet různé předměty z takzvaného polymerního betonu. Jeho součástí jsou i odpadní termoplasty. Firma dosud zpracovávala materiál jen jednoduchými postupy, jako je válcování a lisování. Podle vedoucího výzkumného týmu Davida Škaroupky mohou výrobky najít uplatnění například jako exteriérový mobiliář, tedy v zahradách či parcích. Řekl to při představení technologie novinářům.

Fotogalerie

Třebíčský podnik má již několik let zkušeností s polymerním betonem a spojením s výzkumníky z VUT rozšířili možnosti, co z něj vyrábět. "Zabýváme se využitím směsných odpadních plastů a technologiemi na jejich zpracování. Cítíme i poptávku po specifických výrobcích. Díky spolupráci s výzkumníky jsme sestrojili tiskovou hlavici, která se dá nasadit na robotické rameno, nebo na 3D tiskárnu. Tyto technologie byly dosud za naším obzorem. Výzkumníci naopak neměli zkušenosti s materiálem, takže spojení byla nasnadě," řekl ředitel firmy Jakub John.

Polymerní beton je kompozitní materiál, který nemá s konvenčním betonem technologicky nic společného, ale má velmi podobné vlastnosti. V některých ohledech jsou dokonce lepší, je méně nasákavý a ohebnější. Je tak vhodný k využití ve stavebnictví. "Jedná se o směs inertního plniva, písku či drceného skla, a odpadního plastu. Směs se roztaví a zpracuje. Technologicky jde o poměrně náročný proces," řekl John.

Venkovní vázu robotické rameno v laboratoři vyrobí zhruba za čtyři hodiny a podle Škaroupky je výhodou i to, že materiál velmi rychle tuhne. Aktuálně výzkumníci používají k výrobě odpadní polypropylen z automobilového průmyslu. "Povrch výrobků se dá také dobře leštit," řekl Škaroupka. Životnost materiálu je desítky let a je možné jej znovu recyklovat.

V budoucnu se dá podle Johna očekávat, že díky 3D tisku z polymerního betonu by se daly dělat různé prototypy, zároveň umožňuje dělat výrobky na míru zákazníkovi.

John také předpokládá, že polymerní beton může časem někde nahradit i konvenční beton, který se může začít prodražovat tím, že se citelně zvýší cena cementu, nebo bude nedostatek písku. "V současnosti jsme na 70 procentech ceny betonu. Odpadový plast nestojí nic a v některých případech může být cena i negativní, tedy že vám producent odpadu platí," řekl John.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 15:00 24°C

Celá předpověď