Na VUT navrhli masku z běžné 3D tiskárny, utěsní ji rukavice

foto Na VUT navrhli masku z běžné 3D tiskárny

Brno - Zaměstnanci a studenti Vysokého učení technického vyvinuli ochrannou polomasku, kterou lze vytisknout na běžné 3D tiskárně s technologií modelování z termoplastu, bez použití speciálních materiálů. Tým z fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií nemá ambice vyrábět masky ve velkém, chce ale poskytnout funkční alternativu pro širokou veřejnost, proto podklady zveřejnil na webu, oznámila ČTK Tereza Kadrnožková z tiskového odboru školy.

vyvinuli ochrannou polomasku, kterou lze vytisknout na běžné 3D tiskárně s technologií modelování z termoplastu, bez použití speciálních materiálů. Tým z fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií nemá ambice vyrábět masky ve velkém, chce ale poskytnout funkční alternativu pro širokou veřejnost, proto podklady zveřejnil na webu, oznámila ČTK Tereza Kadrnožková z tiskového odboru školy.

"Chtěli jsme vymyslet alternativu k dostupným provizorním ochranným prostředkům a většina nabízených podkladů k 3D tištěným maskám buď vyžaduje speciální stroje i materiál, nebo není naopak dostatečně účinná," uvedl jeden z autorů Václav Kaczmarczyk.

Běžně používaný materiál 3D tisku je podle něj dosti porézní a nelze zaručit, aby člověk nenasával vzduch přes stěny masky. "Proto jsme přišli s jednoduchým vylepšením, a to přetáhnout přes vytištěnou masku jednorázovou latexovou nebo nitrilovou rukavici. Ta masku utěsní a lépe díky ní sedí na obličeji. Zároveň je z atestovaného materiálu, takže je zaručena její zdravotní nezávadnost," popsal Kaczmarczyk.

Technici poukazují na to, že u běžné látkové roušky se ihned lidem začnou mlžit brýle, což je znamení, že vzduch nasávají a vydechují jinudy, než by bylo potřeba. "Pokud bude mít někdo doma 3D tiskárnu, vytiskne si naší masku, utěsní rukavicí a podle přiloženého návodu vystřihne filtr z dostupných materiálů, ochrana by měla být vyšší. Důležité je, že i nedokonalá filtrace podstatným způsobem sníží virovou zátěž," dodal Kaczmarczyk. V nejbližších dnech tým plánuje doplnit další velikosti masek tak, aby si mohl vybrat každý.

Na ochranných pomůckách pracovali v minulých dnech také odborníci z ČVUT v Praze. Jejich špičkové respirátory budou hlavně pro zdravotníky a záchranáře.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 14. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď