Na vrchu Javořice si turisté podvacáté připíjeli na nový rok

foto Na Javořici se 21. prosince kvůli novoročnímu přípitku vystřídalo několik tisíc lidí. Na tomto nejvyšším místě Českomoravské vrchoviny s nadmořskou výškou 837 metrů se turisté na Silvestra sešli už podvacáté. Zde si mohli opéct špekáčky, vypít svařené víno, punč nebo si s přáteli připít sektem. Počasí jim ale tentokrát tolik nepřálo. Po sobotním sněžení s mrazem přišla přes noc obleva a na zledovatělých lesních cestách to klouzalo. Na samotném kopci bylo po poledni docela pěkně. Moc nefoukalo a na chvíli i vysvitlo slunce. Na nsímku je dlouholetý účastník akce senátor Miloš Vystrčil (vlevo) a zakladatel pochodu Antonín Fučík.

Řásná (Jihlavsko) - Na Javořici se dnes kvůli novoročnímu přípitku vystřídalo několik tisíc lidí. Na tomto nejvyšším místě Českomoravské vrchoviny s nadmořskou výškou 837 metrů se turisté na Silvestra sešli už podvacáté. Počasí jim tentokrát tolik nepřálo. Po sobotním sněžení s mrazem přišla přes noc obleva a na zledovatělých lesních cestách to klouzalo. Na samotném kopci bylo po poledni docela pěkně. Moc nefoukalo a na chvíli i vysvitlo slunce.

"Počasí asi odradilo plno lidí, protože ráno pršelo," řekl ČTK Vladimír Mazal z pořádajícího Klubu českých turistů (KČT) v Telči. Před rokem, kdy chůzi krajinou zpříjemňovala slunečná obloha, vyšlapalo na Javořici rekordních 6000 lidí. Dnešní počty byly nižší. "Já si myslím, že jich tady mohlo být okolo 4000," odhadl Mazal. Kromě pěších, včetně rodin s dětmi a psy, se na Javořici vystřídaly tři desítky cyklistů. Nahoře na ně čekalo občerstvení v podobě horkého čaje, polévky či klobás.

Silvestrovský výstup na Javořici připomíná spisovatelku Vlastu Javořickou. Autorka románů a povídek z venkova se narodila v nedaleké Studené v roce 1890. Na cestu se lidé kromě Studené vydávali i z dalších obcí, včetně Mrákotína a Řásné.

Výstup patří mezi nejpopulárnější pochody v Česku pořádané KČT v rámci Novoročního čtyřlístku. Jejich účastníci přispívají na podporu turistiky zdravotně postižených lidí. Na Javořici dnes mohli lidé získat i dřevěné turistické známky a nálepky připomínající kulaté výročí této silvestrovské akce.

Na Nový rok pořádá KČT na Vysočině šest vycházek. Povedou na vrchy Peperek u Ždáru nad Sázavou, Stražiště u Pacova, Klučovskou horu na Třebíčsku, Šacberk u Jihlavy, hrad Orlík nad Humpolcem nebo do skalnatého údolí řeky Doubravy u Chotěboře.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď