Na více než 50 místech se dnes koná Mezinárodní den archeologie

foto Archeologie, kostra, lebka, ostatky - ilustrační foto.

Praha - Na více než 50 místech v Česku se dnes uskuteční zhruba 80 akcí v rámci Mezinárodního dne archeologie, který se každoročně slaví třetí sobotu v říjnu. Archeologické organizace se snaží v rámci oslav zpřístupnit veřejnosti povědomí o své činnosti a významu oboru.

V Praze se budou oslavy od 10:00 konat například v areálu Karolina. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet práci archeologů, etnologů a antropologů a nahlédnout do tajů života v pravěku, starověku a středověku. Do programu se zapojí především Filozofická fakulta Univerzity Karlovy přednáškami, workshopy či instalacemi.

Na nádvoří Karolina bude mimo jiné dokumentace kostrového hrobu a archeologický výzkum nanečisto, originály i repliky archeologických nálezů, nemocné kosti, štípání pazourku, drcení obilí či pravěká kuchyně. Nebude chybět ani mumifikace v praxi nebo pravěké jeskynní umění.

Muzeum hlavního města Prahy si v rámci oslav zároveň připomene 150. výročí narození průkopníka pražské archeologie Josefa Antonína Jíry. Na oslavy v metropoli zve také Národní muzeum. Oslavy se ale konají na více než 50 místech v Česku, například v Plasích, Mladé Boleslavi, Náchodě, Opavě nebo Českých Budějovicích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď