Na hranicích byly dnes kvůli testování pendlerů místy kolony

foto Provoz na hraničním přechodu do Bavorska v Pomezí nad Ohří komplikovaly 25. ledna 2021 kolony. Způsobili je pendleři, kteří čekali na povinné testy na koronavirus před drive-in testovacím místem, které zde zřídil Karlovarský kraj. Dopravu na místě řídila policie.

Praha - Na některých hraničních přechodech z Česka do Německa se ráno kvůli zpřísnění opatření kvůli nemoci covid-19 tvořily fronty aut pendlerů, kteří čekali na povinné testy. Týkalo se to zejména hranic s Bavorskem, které od nich nově žádá testy každých 48 hodin. Na Folmavě na Domažlicku kolona aut dosahovala až tří kilometrů. Podle police tam byl přesto provoz do Německa plynulý a odpoledne se situace uklidnila. Ve Strážném na Prachaticku či v Ústeckém kraji na hranicích se Saskem fronty nebyly. Sasko od přeshraničních pracovníků z Česka od neděle požaduje dva testy týdně.

Fotogalerie

Německo od neděle pokládá ČR za epidemicky vysoce rizikovou oblast a nařídilo testy na covid-19 co 48 hodin. Bavorský premiér Markus Söder dnes v telefonátu s předsedou české vlády Andrejem Babišem (ANO) zdůraznil, že na testech trvá. S odvoláním na Söderova mluvčího o tom informovala agentura DPA. Úřad české vlády se k rozhovoru zatím nevyjádřil.

Sasko chce jen dva testy na koronavirus týdně. Na hranicích se Saskem v Ústeckém kraji tak dnes policie neevidovala problémy ani fronty, řekla ČTK mluvčí krajské policie Šárka Poláčková. "Nová opatření dosud nevedla k žádné delší zácpě či čekací době," potvrdilo ČTK saské ředitelství německé spolkové policie. Představitelé německé policie ale uvedli, že v pohraničí zesílili zavedené namátkové kontroly.

Video: Kolona pendlerů v Pomezí nad Ohří
25.01.2021, 12:42, autor: Slavomír Kubeš, zdroj: ČTK

Jiná situace byla na hranicích s Bavorskem. V Pomezí nad Ohří na Chebsku fungovalo od 04:00 testovací místo, které zřídil Karlovarský kraj, další je za hranicemi na německé straně. Kolony k testovacímu místu se tvořily jen na české straně, kde pendleři získají výsledek testu na počkání. Z testování na německé straně jsou výsledky do druhého dne. Po ránu byly dlouhé několik set metrů a dopravu tam řídila policie. Podle krajské policejní mluvčí Kateřiny Krejčí se dařilo fronty na testování oddělit od hlavní silnice, provoz na silnici do Německa tak byl plynulý.

"Poptávka ze strany pendlerů neustává, z mého pohledu je proto velmi účelné toto odběrové místo zachovat. Domluvili jsme se s hasiči, že zítra, v úterý 26. ledna, bude mobilní odběrové místo opět provádět testy od 04:00 hodin," uvedl hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Kraj chce také posílit testovací místo v chebské nemocnici.

Na přechodech do Bavorska v Plzeňském kraji, kde ráno jezdilo nejvíce Čechů do německých továren, byl nápor pendlerů od brzkého rána zhruba do 10:00. Nejdelší, asi tříkilometrová fronta osobních aut byla z české strany zřejmě na Folmavě.

Zhruba kilometrová fronta byla ráno i v Lískové na Domažlicku, odpoledne už byl průjezd volný, stejně jako v Železné Rudě na Klatovsku, kde stálo od 04:00 do 10:00 na německé straně na chodnících až 100 pendlerů s vozy na odstavném parkovišti. Na všech třech přechodech byly na německé straně mobilní testovací stanice pro antigenní testy pro pendlery zdarma. V Železné Rudě a v Lískové fungovaly jen ráno.

Bez front byl průjezdný podle tachovské policejní mluvčí Dagmar Jirouškové dálniční přechod Rozvadov, největší v Plzeňském kraji. Podle informací ČTK je na německé straně odběrové místo až dál za hranicí u města Vohenstrauss v Horní Falci.

Podle německé policie bylo ve Waldmünchenu/Lískové brzy ráno asi 300 vozidel a ve Furth im Waldu/Folmavě kolem 400 aut. Počet aut postupně narůstal a kolona se táhla až do České republiky.

Některé bavorské okresy výslovně upozorňují pendlery z Česka, že výsledky testů na koronavirus musí pravidelně poskytovat úřadům poštou nebo elektronicky. Sasko takový požadavek nezmiňuje, od českých přeshraničních pracovníků ale vyžaduje, aby u sebe měli vedle výsledku testů i pracovní smlouvy.

Někteří pendleři nově zavedené opatření považují za komplikaci. Vzhledem k počtu nařízených testů prý vše nejde časově skloubit. Podle nich na německé straně ani nejsou volné termíny na testy. "Budeme chodit jenom do práce a na testy ... Proč musíme my třikrát čtyřikrát a Němci nemusí?" řekla ČTK na bavorské straně hraničního přechodu Železná Ruda Lenka Sobotková, která pracuje v Grafenau v kovovýrobní firmě.

Fronty pendlerů na přechodech v Plzeňském kraji byly jen ráno

Dlouhé fronty byly dnes ráno na hraničních přechodech z ČR do Bavorska v Plzeňském kraji. Odpoledne se situace uklidnila. Od brzkého rána zhruba do 10:00 zažívaly přechody nápor pendlerů, kteří jezdí za prací. Nejdelší, asi tříkilometrová fronta osobních vozů byla z české strany na Folmavě na Domažlicku. Testování na německé straně od Folmavy začalo znovu ve 13:00 a trvalo do 16:00. Byl klid, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Dagmar Brožová. Ráno jezdilo nejvíc Čechů do německých továren.

Zhruba kilometrová fronta byla ráno i v Lískové na Domažlicku, odpoledne už tam byl průjezd volný, stejně jako v Železné Rudě na Klatovsku, kde stálo od 04:00 do 10:00 na německé straně na chodnících až 100 pendlerů s vozy na odstavném parkovišti. Na všech třech přechodech byly na německé straně mobilní testovací stanice pro antigenní testy pro pendlery zdarma. V Železné Rudě a v Lískové fungovaly jen ráno.

Okres Cham dnes zřídil stanice rychlého testování Corona na německé straně Folmavy a Lískové, tedy ve Furth im Wald a Waldmünchenu. Mezi 05:00 a 09:00 tam provedli téměř 900 testů, z toho 585 ve Furthu. Okres Cham chce zvýšit testovací pozice, zejména na přechodu Furth im Wald, o dvě na šest. Ve Waldmünchenu jsou teď tři. "Dva z dnes provedených testů byly pozitivní. Dojíždějící už nesměli na svá pracoviště a museli do karantény v ČR," řekla Petra Riedmeierová ze Zemského úřadu v Chamu.

Dálniční přechod Rozvadov, největší v Plzeňském kraji, byl od rána průjezdný bez front. Podle informací ČTK je na německé straně odběrové místo až dále za hranicí ve Weidenu a mělo by být také před městem Vohenstrauss v Horní Falci.

Německo od neděle pokládá ČR za epidemicky vysoce rizikovou oblast a nařídilo testy na covid-19 každých 48 hodin. Sasko se dohodlo s Čechy na kompromisu a chce dva testy na koronavirus týdně.

Zpřísněné opatření vnímají oslovení pendleři jako komplikaci, především časovou. Němci, kteří s nimi v továrnách pracují, testovaní nejsou. ČTK to dnes řekli například pendleři Václav Valdman, Lenka Sobotková a Marcela Drozdová, kteří ráno čekali na antigenní testy v Bavorské Železné Rudě.

Sobotková byla na testech už zhruba 15krát a byla vždy negativní. Nakažených Čechů je podle ní minimum a pendleři si dávají pozor. "Od jara mám roušku celou pracovní dobu," řekla Drozdová, která pracuje jako prodavačka ve Zwieselu. Podle ní už nejsou volné termíny na registrace v bavorských městech, a když se uvolní, tak může být v práci.

Přísnější pravidla pro pendlery vedla ke kolonám do Bavorska

Kvůli přísnějším epidemickým pravidlům pro příjezd pendlerů z Česka do Německa se dnes na některých hraničních přechodech do Bavorska již brzy ráno tvořily fronty aut. Zcela klidná byla naopak situace na příjezdech do Saska, jak německá spolková policie sdělila ČTK. Sasko od českých přeshraničních pracovníků od neděle požaduje dva testy na koronavirus týdně, Bavorsko žádá nové rozbory každých 48 hodin.

Dlouhé kolony se týkají přechodů do Bavorska. Ve Waldmünchenu/Lískové bylo podle policie brzy ráno asi 300 vozidel a ve Furth im Waldu/Folmavě kolem 400 aut. Počet auto postupně narůstal a kolona se táhla až do České republiky. Ve Folmavě fronta vozů dosahovala až dvou kilometrů.

Naproti tomu klidnější byla situace na přechodu Schirnding/Pomezí nad Ohří. "Předpokládám, že většina dojíždějících již byla o víkendu testována, a proto nemají žádný problém," uvedla mluvčí tamní policejní stanice.

Zcela bez komplikací byl dnes příjezd do Saska. "Nová opatření dosud nevedla k žádné delší zácpě či čekací době," řeklo ČTK saské ředitelství spolkové policie. To dále uvedlo, že již zavedené namátkové kontroly v pohraničí více zintenzivnilo. "Na česko-německém pomezí jsme četnost znovuobnovených kontrol ještě navýšili," dodalo. Spolková policie informace o prohřešcích vůči karanténním opatřením hlásí zemským úřadům, které o pokutách rozhodují.

Německo od neděle považuje Českou republiku za epidemicky vysoce rizikovou oblast, což znamená především pro pendlery komplikovanější přeshraniční cesty za prací. Zatímco v Sasku postačují pendlerům dva testy na koronavirus týdně, Bavorsko žádá opakovat rozbory každých 48 hodin.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 6. března 2021

Očekáváme v 19:00 -1°C

Celá předpověď