Na vánoční výstavě muzea v Semilech je přes 50 betlémů

foto Vánoční výstava betlémů v semilském muzeu 15. prosince 2021.

Semily - Na vánoční výstavě muzea v Semilech je přes 50 betlémů nejrůznějších materiálů, velikostí, zpracování a stáří. Vystavená je tak i divadelní opona či betlém z 200 let starého chlebového těsta. Ředitel muzea Miroslav Šnaiberk uvedl, že chtěli, aby výstava byla co nejvíce pestrá a zároveň na ní byly betlémy, které dosud muzeum nevystavovalo.

Fotogalerie

V expozici jsou tak betlémy, které jsou zapůjčené z muzeí ve Dvoře Králové nad Labem, Jičíně, Mnichově Hradišti a Jilemnici. "Ze sbírek těchto institucí je nyní v Semilech k vidění například rozměrná divadelní opona s motivem barokního betléma Matyáše Bernarda Brauna z Kuksu, královédvorský mechanický betlém Ladislava Cermana s pohyblivými figurkami či rozměrný skříňkový betlém sestavený z ručně malovaných figurek z dílny mnichovohradišťského malíře Václava Ningera z první poloviny 19. století," řekl Šnaiberk.

Mezi zajímavé patří podle něj určitě i 200 let starý betlém z chlebového těsta či betlém z tragantu, což je bílá pryskyřice, která se získávala nařezáváním kůry ze stromů rostoucích v Řecku, Turecku či Íránu. Ze své sbírky semilské muzeum vystavilo skříňkový betlém z kozákovských polodrahokamů se skleněnými figurkami od Jaroslava Brychty.

Betlémy má muzeum zapůjčené i od soukromých sběratelů. Mezi ně patří například dvě řezbářská díla Zdeňka Lindnera, kdy jedním z nich je dvoukřídlý betlém z kostela sv. Petra a Pavla. Další betlémy jsou keramické, papírové, z pečiva, ze šustí či ze skla. "Betlém z přírodnin pak vyrobily děti z přírodního klubu Kořínek, sídlícího v zelené roubence v Jílovecké ulici," dodal Šnaiberk. Vánoční výstava muzea se jmenuje Za Betlémskou hvězdou, potrvá do ledna příštího roku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 17. května 2022

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď