Na unijní černé listině daňových rájů se ocitly Bahamy

foto Vlajky Evropské unie (EU) před sídlem Evropské komise v Bruselu - ilustrační fozo.

Brusel - Evropská unie dnes na svou černou listinu daňových rájů dopsala Bahamy, Americké Panenské ostrovy a karibský Svatý Kryštof a Nevis. Ze seznamu států, které s EU v daňové oblasti nespolupracují, byly zároveň vyškrtnuty Bahrajn, Marshallovy ostrovy a Svatá Lucie, uvedla Rada EU na okraj jednání ministrů financí bloku.

EU představila černou listinu daňových rájů v prosinci. Původně na seznam zařadila 17 zemí, již v lednu z něj ale osm států odstranila. Po nynějších změnách tak na něm kromě tří nově dopsaných států zůstává ještě Americká Samoa, Guam, Namibie, Palau, Samoa a Trinidad a Tobago.

Rozhodnutí unijních institucí vytvořit černou listinu bylo reakcí na kauzu takzvaných Panamských dokumentů, které ukázaly na praktiky převádění peněz do daňových rájů. Přesto Panama nakonec na seznamu není. Z původních desítek zvažovaných zemí totiž unie listinu nakonec výrazně zúžila i poté, co se státy zavázaly, že spolupráci s Evropou v daňové oblasti zlepší. Takové země jsou teď na takzvané "šedé listině" a unie jejich skutečné chování pečlivě sleduje.

Trojice nyní doplněných zemí se na seznam dostala s odkladem, neboť EU loni dala více času na odpověď těm karibským státům, které loni v září zasáhl ničivý hurikán.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď