Na Ukrajinu dorazily dalekonosné raketomety z Německa a USA

foto Ilustrační foto - Výstřel rakety z M142 HIMARS během cvičení v Maroku 9. června 2021. M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro ozbrojené síly USA umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Kyjev - Německé raketomety Mars II již dorazily na Ukrajinu, oznámil dnes ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Jde o třetí typ výkonného raketometu s dalekým dostřelem, po HIMARS a M270, poskytnutých Spojenými státy a Británií. Reznikov současně oznámil, že Ukrajina dostala další čtyři raketomety HIMARS. Podle Pentagonu do nich Kyjev dostane i další munici.

"Na Ukrajinu přicestoval třetí sourozenec z rodiny 'dlouhé ruky', raketomet Mars II z Německa," napsal Reznikov na twitteru a poděkoval jménem ukrajinských dělostřelců německým partnerům a ministryni obrany Christine Lambrechtové.

"Čtyři další HIMARSy přijely," dodal později Reznikov a poděkoval americkým partnerům. "Prokázali jsme, že umíme tuto zbraň chytře nasazovat. Zvuk startujících raket HIMARS se stal v předních pozicích špičkovým hitem letošního léta," dodal.

Pentagon podle agentury Reuters později oznámil, že USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě až 550 milionů dolarů (13,2 miliardy korun). Její součástí má být munice pro raketomety HIMARS. "Spojené státy budou ve spolupráci se svými spojenci a partnery pokračovat v poskytování klíčových schopností Ukrajině, aby splnily její měnící se požadavky na bojišti," uvedlo americké ministerstvo obrany.

Raketomet Mars II je licenční kopií amerických raketometů M270, upravenou pro potřeby spolkových sil koncernem Krauss-Maffei-Wegmann, což si vyžádalo zvětšení rozměrů a váhy, poznamenal na svém webu list Ukrajinska pravda. Všech 12 raket lze odpálit za 60 vteřin z raketometu, který je vybaven novým systémem řízení palby. Dostřel podle typu použité munice dosahuje 38 až 300 kilometrů, dodal list.

Západní raketomety se vyznačují větší přesností a delším dostřelem než zbraně sovětské konstrukce, kterými Ukrajina dříve disponovala. Nové zbraně umožnily ukrajinským jednotkám zasahovat dříve nedosažitelné ruské cíle, připomněla agentura Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 17:00 25°C

Celá předpověď