Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa a tanky Challenger z Británie

foto Tanky Leopard 2A4 německé výroby na snímku polského ministerstva obrany.

Kyjev/Berlín - Na Ukrajinu z Německa dorazilo 18 tanků Leopard 2, které Berlín přislíbil Kyjevu zhruba před dvěma měsíci. Informoval o tom dnes německý časopis Der Spiegel, podle kterého již tanky překročily ukrajinskou hranici. Na Ukrajině už jsou také tanky Challenger 2 z Británie a německá bojová vozidla pěchoty Marder, oznámil vzápětí ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Británie se jich zavázala na Ukrajinu poslat 14.

O dodávky západních tanků od svých spojenců usilovala Ukrajina řadu měsíců. Když pak Londýn v lednu jako první oznámil dodávku moderních tanků Challenger, vystavila Británie podle agentury DPA ostatní země tlaku, aby udělaly totéž. Německo pak ještě v lednu přislíbilo Kyjevu tanky Leopard a zároveň povolilo, aby tyto tanky německé výroby na Ukrajinu reexportovaly i další evropské země. Spojené státy slíbily Ukrajině tanky M1 Abrams.

Šéf ukrajinského resortu obrany Reznikov dnes na sociálních sítích potvrdil, že na Ukrajinu dorazily tanky Challenger, německá bojová vozidla pěchoty Marder i americké obrněné transportéry Stryker.

"Dnes jsem měl tu čest společně s velitelem výsadkových vojsk Maksymem Myrhorodským a našimi výsadkáři vyzkoušet nové přírůstky v našich jednotkách," uvedl Reznikov.

Dodávku 18 tanků Leopard z Německa potvrdil podle DPA také německý kancléř Olaf Scholz. Tanky Leopard, hlavně jejich modernější verze Leopard 2, patří k nejkvalitnějším tankům současnosti. Americký ministr obrany Lloyd Austin tento měsíc řekl, že devět zemí se zavázalo poslat Ukrajině přes 150 leopardů. Neupřesnil ale, zda jde o stroje typu Leopard 2 nebo i o starší model Leopard 1. Polsko už Ukrajině podle oznámení Varšavy z tohoto měsíce předalo 14 strojů Leopard 2. Na Ukrajinu podle Reuters dorazily také tři tanky Leopard 2 z Portugalska.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď