Na účast ČR na Expo má jít 290,2 mil. Kč, dalších až 220 mil. z externích zdrojů

foto Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na snímku z 9. května 2022.

Rozpočet české účasti na světové výstavě Expo 2025 v Ósace má být 290,2 milionu korun pro roky 2023 až 2026. Dalších 170 až 220 milionů půjde z externích zdrojů. ČTK to sdělilo ministerstvo zahraničí. Vláda ve středu potvrdila účast na výstavě i koncepci, s níž se bude Česko prezentovat.

Celkový rozpočet české účasti na předchozí světové výstavě Expo 2020 v Dubaji činil 350 milionů korun. Příspěvek ze státního rozpočtu byl 185,2 milionu korun. Účast Česka byla financována na bázi PPP, tedy ve spolupráci soukromého a veřejného sektoru.

"Tentokrát se zaměříme na český talent a kreativitu, výsledky ve vědě, výzkumu a inovacích a chybět nebudou ani udržitelná řešení. Česko chceme mimo jiné představit jako atraktivní turistickou destinaci," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Zpracovatelem koncepčního návrhu je manažer Ondřej Soška. Zvítězil ve výběrovém řízení vyhlášeném na konci března ministerstvem. "Česko se na výstavě představí i původním národním pavilonem, k jehož stavbě by měla být využita technologie křížově vrstveného dřeva, která kombinuje jak možnosti uplatnění kreativního architektonického pojetí, tak elementy udržitelnosti," uvedl resort. Zvláštní důraz pak bude kladen na moderní pojetí formy prezentace při využití současných možností a trendů ve výstavnictví.

Výstava se uskuteční mezi dubnem a říjnem 2025, jejím hlavním tématem je "vytváření budoucí společnosti pro naše životy". Soška svou koncepci podle dřívějšího vyjádření pro ČTK vystavěl na hodnotách a tématech, které Japonci na Češích dlouhodobě obdivují – tedy zejména architektuře, kultuře a umění.

Expo se do Ósaky vrátí po 55 letech. Tehdy československý pavilon architekta Viktora Rudiše navštívilo podle ministerstva zahraničí přibližně 11 milionů lidí. Prezentace byla založena na tvorbě básníků Jana Skácela a Jiřího Koláře.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď