Na trhu chybějí levné elektromobily, varuje šéf Stellantisu

foto Ilustrační foto - Vlevo Carlos Tavares.

To, že výrobci automobilů zatím nedodávají na trh nové levné elektromobily, může mít v budoucnosti dalekosáhlé důsledky. Varuje před tím Carlos Tavares - šéf automobilového seskupení Stellantis, které v současnosti zahrnuje nejen značky francouzského koncernu PSA, ale také také ty z italsko-amerického konsorcia Fiat-Chrysler.

Pokud se situace nezmění, může se podle jeho vyjádření pro Financial Times stát, že lidstvo bude mít velmi rychle ještě větší problémy s emisemi uhlíku, než dříve.

Je to důsledek faktu, že se na trhu začíná projevovat nedostatek malých automobilů v cenové hladině lehce nad deseti tisíci eury. Právě takové automobily jsou přitom v Evropě dlouhodobě nejprodávanějšími. Ať už se jedná o Renault Clio, Ford Fiesta, Volkswagen Polo či Peugeot 208 nebo Dacia Sander.

Jestliže se je výrobci budou snažit přeměnit na elektromobily, může jejich prodejní cena podle Tavarese vzrůst až na sumy kolem 30 000 eur. To už je úroveň, kterou obvyklí zákazníci v této cenové hladině nebudou ochotni akceptovat. Navíc, někteří výrobci již oznámili, že tento segment úplně opustí. Například Ford, který se chce orientovat jen na nákladní vozy a SUV.

To všechno podle Tavarese to povede ke zvýšení zájmu o ojetá auta se spalovacími motory, které samozřejmě znečišťují ovzduší mnohem více než dříve.

Celý tento problém má navíc ještě jeden aspekt. A to ten sociální. Automobilky, jak uvedl Tavares, sice po ekonomické stránce přežijí, jenže se sníží jejich objemy prodejů. A k výrobě menšího množství vozů budou samozřejmě potřebovat menší množství zaměstnanců.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď