Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast asi 12 pct.

foto Žena vhazuje 5. června 2020 volební lístek do urny ve volební místnosti v teplické čtvrti Trnovany v doplňovacích senátních volbách ve volebním obvodu č. 32.

Teplice - Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent. ČTK to řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Fotogalerie

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Voličská účast se dnes výrazně lišila podle okrsků. Zatímco v okrscích v tzv. sociálně vyloučených lokalitách hlasovalo minimum lidí, ve čtvrti Trnovany v Teplicích byl odpoledne zájem voličů podstatně větší, zjistila ČTK. V Bílině je vyvěšená vlajka mimo jiné na mateřské škole v ulici Švabinského. "Volební účast je velmi nízká, nikdo na otevření místnosti nečekal," řekla dnes odpoledne ČTK předsedkyně volební komise Iveta Patová. V tomto okrsku je podle ní účast vždy nízká s ohledem na to, že se nachází v sociálně vyloučené lokalitě. Z téměř 800 zapsaných voličů jich do mateřské školy přišlo k dnešním 17:00 12. Podobně nízká účast byla tou dobou i v sousedním okrsku, kde ze zhruba 700 voličů přišlo 11. Podle členů volební komise chodí hlavně starší lidé. Naopak rušno bylo odpoledne ve střední škole stavební a strojní v Teplicích ve čtvrti Trnovany, kde byl zájem voličů větší.

Policie zatím žádné komplikace nezaznamenala, řekla ČTK její mluvčí. Na okolí volebních místností dohlíží i městská policie či asistenti prevence kriminality. "Nikdo nám nic mimořádného nenahlásil," řekla ČTK krátce před dnešním uzavřením volebních místností Doksanská.

Výsledky hlasování bude Český statistický úřad po skončení prvního kola v sobotu ve 14:00 průběžně zveřejňovat na webu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď