Na těle Gluškova prý britská policie našla známky udušení

foto V Británii byl nalezen mrtvý přítel ruského miliardáře Berezovského Nikolaj Gluškov (na snímku jeho dům). Berezovskij záhadně zemřel před pěti lety.

Moskva/Londýn - Na těle ruského emigranta Nikolaje Gluškova, který byl v pondělí večer nalezen mrtev ve svém londýnském bytě, našla policie známky udušení. Napsal to dnes ruský list Kommersant s odvoláním na rodinu zemřelého. Britská policie prý zatím nezjistila, zda jde o vraždu, o sebevraždu, nebo o nešťastnou náhodu. Ruské velvyslanectví v Londýně dnes požádalo britské úřady o poskytnutí informací k případu.

Osmašedesátiletý Gluškov, bývalý druhý muž v ruských aeroliniích Aeroflot, byl v Rusku odsouzen za podvody a v Británii žil jako azylant. Leteckou společnost prý spolu s miliardářem Borisem Berezovským, svým nejlepším přítelem, připravil o stamiliony dolarů.

Berezovskij, který se stal tvrdým kritikem Kremlu, byl před pěti lety nalezen ve svém bytě v Londýně bez známek života, údajně se oběsil. Mnozí včetně Gluškova ale verzi o sebevraždě nevěřili.

Gluškova našla v pondělí mrtvého jeho dcera v domě na jihozápadě Londýna. Jeho přítel Děmjan Kudrjavcev, zakladatel listu Moscow Times a majitel vlivného deníku Vedomosti, na facebooku napsal, že "Gluškov se neoběsil".

Britský Scotland Yard podle Kommersantu v těchto dnech poskytl ochranu řadě Rusů, kteří v Británii získali azyl. Opatření souvisí s otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, který byl v anglickém Salisbury vystaven účinku prudce jedovaté látky vyrobené pravděpodobně v bývalém Sovětském svazu. "Po útoku v Salisbury parkuje před mým domem trvale policejní vůz," řekl Kommersantu jeden z ruských emigrantů.

Ruské velvyslanectví v Londýně si dnes postěžovalo, že neobdrželo od britských úřadů informace ohledně okolností Gluškovovy smrti. "Vyšetřování není transparentní. Zdá se, že britská strana nejeví zájem o spolupráci. Jsme především překvapeni nechutí a neochotou britských úřadů poskytnout nám podrobné informace o otravě Rusů Sergeje a Julije Skripalových a o smrti Nikolaje Gluškova," reagovala ambasáda podle zpravodajské televize Sky News.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 7:00 17°C

Celá předpověď