Na Tanvaldském Špičáku požár zasáhl asi 12 hektarů lesa

foto Na Tanvaldském Špičáku u Tanvaldu v Jizerských horách 8. května 2019 hoří les na zhruba osmi hektarech. Hasiči oheň likvidují v příkrém svahu, pomáhá jim vrtulník s bambi vakem. Vodu nabírá z přehrady Souš.

Tanvald (Jablonecko) - Požár zasáhl dnes odpoledne asi 12 hektarů lesa v prudkém svahu na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách. Hasiči ho večer dostali pod kontrolu a předpokládají, že v průběhu noci se jim ho podaří zcela uhasit. ČTK to řekla krajská mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

"Dohašují se skrytá ohniska," uvedla. Příznivá je i předpověď počasí, podle předpovědi má začít po půlnoci pršet. Požár byl hasičům nahlášen v 15:39, lokalizovat se jim ho podařilo zhruba o tři hodiny později. Původně hořelo na ploše 50 krát 50 metrů, vlivem silného větru se ale oheň rychle rozšířil na plochu 600 krát 200 metrů. Do hašení bylo zapojeno zhruba 70 hasičů ze 16 jednotek, podle Štrauchové šlo o extrémně náročný zásah v terénu s převýšením 120 metrů.

Oheň zasáhl mladý lesní porost v příkrém svahu. "Stromky mají na výšku šest až osm metrů," uvedla mluvčí hasičů. Hasiči museli kvůli zakouření zasahovat v dýchací technice a vodu dopravovali k místu požáru kyvadlově, čerpací stanoviště měli u řeky Kamenice. Hasičům pomáhal při hašení za světla vrtulník, vodu do bambivaku si nabíral z vodní nádrže Souš. "Vrtulník provedl celkem 14 shozů," dodala Štrauchová.

Policisté nemuseli kvůli požáru uzavřít žádnou komunikaci kromě cesty směrem k rozhledně na vrcholu kopce. "Vozidlům je tam stejně vjezd zakázán kromě dopravní obsluhy," řekla regionální mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.

V Libereckém kraji dnes likvidovali hasiči i jeden menší požár lesa v Jestřebí na Českolipsku. Hořelo tam na ploše 50 krát 50 metrů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

36°C

Dnes je středa 26. června 2019

Očekáváme v 17:00 38°C

Celá předpověď