Na Tankovém dni v Lešanech bojovali Němci s Finy a Američany

foto Ilustrační foto - Patnáctý ročník akce Tankový den se uskutečnil 2. září ve Vojenském technickém muzeum v Lešanech u Týnce nad Sázavou. Na snímku je ukázka připomínající boje mezi americkou a německou armádou za druhé světové války.

Lešany (Benešovsko) - Davy příznivců vojenské historie dnes zamířily do lešanského vojenského muzea na 17. ročník akce Tankový den. Organizátoři pro ně připravili ukázky bojů německé a finské armády za laponské války a bitvu Němců s Američany v Normandii. Podle ředitele Vojenského historického ústavu Praha Aleše Knížka akce přilákala odhadem přes 25.000 lidí. Na příjezdových cestách se vytvořily dlouhé kolony, mnozí lidé auta nechali v okolních obcích a zbytek došli pěšky.

Fotogalerie

"Jsem velice rád, že je takový velký zájem o vojenskou historii. Jsem velice rád, že lidé vědí, že v Lešanech vždycky dostanou velmi kvalitní ukázky, ať už vojenské techniky nebo historických souvislostí jednotlivých bitev," řekl Knížek ČTK.

V bojových scénách účinkovali příslušníci klubů vojenské historie, kteří využili i těžké stroje z válečné doby včetně tanků a obrněných pásových vozidel. Podle Knížka bylo největší perličkou zapojení jediného pojízdného tanku Sherman v Česku, kterého příznivci vojenské historie přivezli z Argentiny a dali dohromady. "Dnes ho poprvé mohli vidět návštěvníci v areně," uvedl Knížek. Ve sbírkách muzea jsou podle něj dva takové tanky, ale momentálně nejsou pojízdné.

Zatímco simulovaná bitva mezi Američany a Němci byla připomínkou 75. výročí vylodění spojenců v Normandii, boje německé a finské armády v roce 1944 pořadatelé zvolili proto, aby divákům zprostředkovali něco neobvyklého. "Je fakt, že návštěvníci byli možná lehce zklamáni, že tady nebyl sníh, ale to už skutečně nedokážeme zajistit," dodal Knížek.

Simulovanou válečnou vřavu si nenechal ujít například Jiří Zůna, který do Lešan přijel spolu se svým synovcem Dominikem Daňkem v historickém vozidle Jeep Willys z roku 1942. Na sobě měli oba americké uniformy. "Přijeli jsme z Prahy, jezdíme na všechny podobné akce," řekl Zůna ČTK.

Účastníci Tankového dne také vzdali hold veteránovi druhé světové války Václavu Kuchynkovi, kterého provezl arenou vojenský štábní vůz Škoda 903. Někdejší bojovník z východní fronty po celou cestu salutoval vestoje a lidé mu nadšeně tleskali.

Vojenské technické muzeum v Lešanech se otevřelo v roce 1996 v bývalých dělostřeleckých kasárnách. V halách, pod přístřešky a na volném prostranství představuje stovky historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel. Rozsahem a složením sbírek patří mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků z období 1918 až 1939 a kolekce kanonů systému Škoda.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď