Na strojírenském veletrhu se představí přes 1600 vystavovatelů

foto Pohled na brněnské výstaviště, kde se koná Mezinárodní strojírenský veletrh MSV (na archivním snímku z roku 2018).

Praha - Na letošní 61. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně je zatím přihlášeno 1623 firem, loni jich bylo přes 1650. Finální účast se ještě může změnit. Zhruba polovina vystavovatelů bude ze zahraničí, počty firem prakticky kopírují pořadí obchodních partnerů s ČR, na prvních místech jsou tak Německo a Slovensko, uvedl dnes na tiskové konferenci generální ředitel brněnských veletrhů Jiří Kuliš. Počet zahraničních států zastoupených na veletrhu bude přes 30. Stánky českých státních vystavovatelů, kterých bude 13, se letos představí dohromady na jednom místě. Akce se bude konat od 7. do 11. října.

Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) chtěly letos státní instituce zvýšit komfort pro zákazníky, ale i snížit náklady na výstavu. "Chceme jako stát působit kompaktně," dodal. Na počet vystavovatelů i na rozsah obsazených ploch budou na veletrhu nejsilnější zástupci obráběcích a tvářecích strojů. Hlavním tématem akce bude letos digitalizace výroby.

Mezi manažery ve vedení českých firem vzrůstá v poslední době pesimismus ve výhledu do budoucna, optimismus ztrácejí i spotřebitelé, jak vyplývá z průzkumu, který si nechala zpracovat pojišťovací společnost Coface jak mezi manažery, tak i v domácnostech. Výsledky průzkumu publikovala v posledních dnech v Brně. Jak dnes ale řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaromír Hanák, návštěvníci veletrhu by se měli naopak dozvědět, že ekonomika a průmysl v ČR skvěle fungují, že Češi žijí prakticky ve zlaté době. "Na veletrhu (návštěvníci) uvidí špičkové výrobky a technologie řady našich členských firem. V Česku už vyrostly světově úspěšné společnosti, které jsou schopny konkurovat globálním technologickým lídrům. Máme tady firmy, které jsou úspěšné na poli umělé inteligence či robotiky," řekl Hanák.

Nové technologie v Česku nejvíce ohrožují rutinní dělnické profese ve zpracovatelském průmyslu, zaměstnance v logistice a administrativě, uvedl v červenci člen představenstva svazu Jiří Holoubek. "Odhadujeme, že přibližně až 30 procent zaměstnanců se přesune z průmyslové výroby do služeb souvisejících s produkty, na jejichž výrobě se v minulosti podíleli," řekl tehdy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 1. června 2020

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď