Na Střeleckém ostrově začal festival Prague Pride

foto Na pražském Střeleckém ostrově začal 3. srpna 2020 festival gayů, leseb, bisexuálů a translidí Prague Pride. Tradiční průvod Prahou 8. srpna nahradí Duhová plavba po Vltavě.

Praha - Na pražském Střeleckém ostrově večer oficiálně začal desátý ročník festivalu Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT). Během týdne nabídne více než stovku akcí, místo tradičního průvodu Prahou v sobotu vyvrcholí plavbou lodí po Vltavě. Část akcí se také kvůli koronavirové epidemii uskuteční on-line.

Festival zahájilo v 18:00 DJ duo Urxins, vystoupí zpěvačka a rapperka Hellwana a uskupení Lače Manuša. Na ostrov se kvůli koronavirovým omezením dostane nejvýš tisíc lidí, po hodině limit ještě naplněn nebyl. Kromě hudebního programu jsou pro návštěvníky na ostrově připraveny i stánky s občerstvením, upomínkovými předměty, duhovými vlajkami, ale také informační stánky, například o situaci LGBT lidí v jiných evropských zemích.

Na akci dnes dorazily stovky lidí, část z nich s sebou měla duhové vlajky, další měli výrazný make-up nebo paruky. Přišlo také asi pět odpůrců festivalu s transparenty, dohlíželi na ně policisté. Odpůrci s účastníky mluvili a festival si natáčeli. Konflikt nenastal.

V týdnu jsou pro zájemce v rámci festivalu připraveny výstavy, sportovní akce, přednášky, diskuse, promítání či stand-up vystoupení. Také tam je počet míst omezený a program se bude přenášet i on-line. Organizátoři si od živého vysílání slibují, že se festival rozšíří do celé země. Kvůli koronavirovým omezením letos dorazí méně hostů z ciziny než v předchozích letech.

Festival dnes podpořil i pražský magistrát, který vyvěsil duhovou vlajku na budovu Nové radnice. Podporu vyjádřila na twitteru i americká ambasáda. Duhové nasvícení by měly získat významné budovy po Česku, a to například Nová scéna Národního divadla, brněnská Stará radnice či plzeňské Tylovo divadlo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 25. září 2020

Očekáváme v 11:00 16°C

Celá předpověď