Na štítových zdech v brněnském Bronxu vzniknou obří malby

foto Vizualizace díla Mendel kontroluje pokus, které začalo vznikat 3. listopadu 2020 v brněnském Bronxu, dříve opomíjené čtvrti mezi Francouzskou ulicí a Cejlem.

Brno - Brněnský Bronx, dříve opomíjená čtvrť mezi Francouzskou ulicí a Cejlem, se mění v galerii pod širým nebem. Na štítových zdech bytových domů, v prolukách a na dalších příhodných místech vzniknou takzvané muraly, tedy velkoplošné malby. Dnes začaly práce na první z nich. S ironií zobrazuje zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela, kterak kontroluje pokusný hrášek. Cílem je postupně vyzdobit 15 až 20 štítových zdí.

Fotogalerie

Za projektem Městské galerie stojí spisovatel a nakladatel Martin Reiner. Jako obyvatel Bronxu pozoruje dynamické změny, kterými čtvrť prochází. Chce, aby nová tvář Bronxu zahrnovala také umění. "Spousta lidí vnímá Bronx s dvacetiletým zpožděním, pořád je to pro ně čtvrť, kam se nechodí. Když se čtvrť podívá do zbytku města touto novou tváří, budou mít lidé důvod jít se sem podívat a zjistí, že je to úplně jiné místo než někdy v 90. letech," řekl ČTK Reiner.

Také podle starosty Brna-středu Vojtěcha Mencla (ODS) má čtvrť potenciál, developeři staví nové bytové domy podle návrhů renomovaných architektů. Městská část ale cítí dluh z minulosti, kdy čtvrť nedostávala náležitou pozornost. Projekt Městské galerie podle Mencla zapadá do plánů na její obnovu. Jako vzor zmínil berlínský Kreuzberg.

Autoři takzvaného muralu s názvem Mendel kontroluje pokus Vendula Chalánková (vlevo) a Petr Lysáček ukazují 3. listopadu 2020 návrh velkoplošné malby, která vznikne v brněnském Bronxu, dříve opomíjené čtvrti mezi Francouzskou ulicí a Cejlem. S ironií zobrazuje zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela, kterak kontroluje pokusný hrášek. První muraly financuje město částkou asi 1,5 milionu korun na základě projektu, který získal podporu veřejnosti v participativním rozpočtu. Kromě Mendela na Cejlu vzniknou také díla Evy Koťátkové, Petra Maliny, Františka Petráka a nejspíš také uznávaného Rusa Marata Danilyana.

Další muraly plánuje Reiner financovat prostřednictvím vznikajícího spolku Nový Bronx z darů, komunitního financování či dotací. Vzniknou nejen na městských domech, ale také na objektech družstev nebo jiných vlastníků. V plánu je například dílo streetartisty Tima nebo práce Františka Skály v Úrazové nemocnici.

Autory prvního muralu Mendel kontroluje pokus jsou Vendula Chalánková a Petr Lysáček. Jejich návrh pracuje s ironií a humorem, Mendel je postavička provedená charakteristickým rukopisem Chalánkové. Na stěnu návrh přenesou výtvarníci z ateliéru Malujeme jinak. "Chodíme se jen koukat, nemusíme na to ani sáhnout. Je to ideální zakázka," řekl s nadsázkou Lysáček.

Specialisté z Malujeme jinak si v pondělí večer návrh na stěnu promítli a zaznamenali základní obrysy. "Teď začne velká omalovánka pro dospěláky," uvedl Lukáš Veselý krátce před tím, než s kolegy začal vyplňovat plochy fasádními barvami. Budou potřebovat desítky litrů, dále pak spreje na detaily, nakonec malbu zalakují, aby nebledla. Na místě by měla vydržet roky - pokud tedy proluka nebude zastavěna.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď