Na stadionu Santosu se fanoušci loučí s fotbalovou legendou Pelém

foto Fanoušci ve frontě před vstupem na stadion Vila Belmiro v brazilském Santosu, kde je rakev s legendárním fotbalistou Pelém 2. ledna 2023.

Santos (Brazílie) - Fotbalový svět se v Brazílii loučí s legendárním Pelém, jenž ve čtvrtek zemřel v 82 letech. Rakev s tělem jediného trojnásobného mistra světa byla na 24 hodin vystavena na stadionu jeho bývalého klubu FC Santos. Možnosti vzdát Pelému hold dosud podle agentury AP využily tisíce fanoušků.

Pohřební vůz v doprovodu policejních a hasičských aut brzy ráno převezl Pelého do Santosu z nemocnice Alberta Einsteina v Sao Paulu, kde brazilská ikona zemřela na selhání orgánů po boji s rakovinou. Konvoj provázely ohňostroje.

Rakev byla umístěna pod altán ve středovém kruhu stadionu Estádio Urbano Caldeira ve čtvrti Vila Belmiro. Lidé od 10:00 místního času mohou projít na improvizovaném chodníku okolo ostatků slavného útočníka. Už od rána se zde tvořily dlouhé fronty.

V altánu je připraveno 80 židlí pro rodinné příslušníky a nejbližší přátele. Rakev pomohli umístit Pelého syn Edinho či bývalý brazilský reprezentant Zé Roberto. Věnce poslali mimo jiné současní hráči národního týmu Neymar a Vinícius Júnior.

Do Santosu má dorazit i nový brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, jenž potvrdil svou účast i na úterní pohřeb. Kondolovat už přijel předseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino. Na akci bylo akreditováno více než 5000 novinářů z celého světa.

"Požádáme všech 211 členských asociací, aby ve svých zemích pojmenovaly stadion po Pelém," řekl Infantino v televizním rozhovoru. "Příští generace na celém světě potřebují vědět a pamatovat si, kdo to byl Pelé," přidal švýcarský funkcionář.

Pelé oblékal dres Santosu v letech 1956 až 1974, tedy téměř celou kariéru, a nastřílel za něj přes 1000 gólů. Fanoušci se s legendou loučili i transparenty "Ať žije král", "Jediný muž, který zastavil válku" nebo "Jsi věčný".

Smuteční slavnost na stadionu potrvá do úterní 10. hodiny. Poté se procesí s rakví vydá na cestu městem na unikátní vertikální hřbitov Memorial Necrópole Ecumenica, kde bude Pelé v rodinném kruhu pohřben. Ještě předtím bude v blízkém katolickém kostele za fotbalovou legendu odsloužena mše. Státní policie k zajištění pořádku zahájila speciální operaci "Král Pelé".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď