Na smíchovské náplavce začal festival nového cirkusu a divadla

foto Třetí ročník festivalu divadla, nového cirkusu, hudby a současné vizuální tvorby s názvem Arena, který pořádá Divadlo bratří Formanů, začal 12. června 2019 na smíchovské náplavce v Praze. Festival potrvá do 26. června.

Praha - Uvedením studentského kabaretu a vystoupením dvou zahraničních souborů začal dnes večer na smíchovské náplavce třetí ročník nového cirkusu a pouličního divadla Arena. Pořádá ho Divadlo bratří Formanů, doplní ho různé výtvarné akce a potrvá až do 26. června.

Jeden ze stanů, který na náplavce poblíž Železničního mostu vyrostl, se jmenuje Obludárium a patří studentům Katedry alternativního divadla DAMU. Po tři dny v něm hrají představení Kabaret krás a zabývají se v něm tím, jaká je pozice žen ve společnosti, která se tváří, že feminismus už není třeba. Další tři večery po dobu festivalu budou mladí divadelníci uvádět program věnovaný vlastenectví nazvaný Člověk, ten nezměnitelný snivec.

Hraje se také na lodi Tajemství, která patří Divadlu bratří Formanů léta a na níž letos hostuje soubor Atelier Lefeuvre & André. Jean-Paul Lefeuvre a Didier André jsou jedněmi ze zakladatelů žánru nového cirkusu. Více než 30 let vytvářejí performance plné brilantní artistiky, hereckých výkonů a hlavně vtipu s notnou dávkou sebeironie a nadhledu.

Českému publiku je představil Ctibor Turba již roku 1994, poté, co se s nimi seznámil coby jejich pedagog na jedné z nejvýznamnějších francouzských cirkusových škol Centre national des arts du cirque. V současnosti jsou členy světově uznávaných souborů Que-Cir-Que a Cirque O. Diváci festivalu Arena mohli dnes a budou moci ještě ve čtvrtek vidět jejich nejnovější představení ještě před jeho světovou premiérou.

Svůj stan na náplavce rozbil také soubor Cirque Trottola s představením Campana, které je také koncipované jako rodinné představení. Více než 15 let vytváří dvojice Cirque Trottola a jeho umělci estetiku využívající cirkus jako plátno k vykreslení lidské duše. V kruhu manéže, kde každý slyší každý dech, tlukot srdce jiného, pozoruje divák akrobaty, klauny, jejich salta, lehkost i nebezpečí, jimiž se snaží převrátit skutečnost.

Cirque Trottola pracuje a performuje pod plachtou cirkusového stanu upravovaného pro potřeby jednotlivých představení. V maximální možné míře vyráží Trottola na dlouhé cesty, během nichž se snaží zasáhnout co nejširší publikum. Žijí život na cestě, pod cirkusovým stanem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 19:00 17°C

Celá předpověď