Primátoři největších slovenských měst i většina šéfů krajů obhájili funkce

foto Volby na Slovensku - ilustrační foto.

Bratislava - Primátoři dvou největších měst na Slovensku, Bratislavy a Košic, stejně jako většina předsedů (hejtmanů) celkového počtu osmi samosprávných krajů obhájili v sobotních komunálních a krajských volbách své funkce. Vyplývá to z výsledků hlasování, které zveřejnil slovenský statistický úřad a které potvrdila státní volební komise. Komunální a krajské volby se v zemi poprvé konaly ve stejném termínu, podle prezidentky Zuzany Čaputové v nich většina voličů odmítla populismus a extremismus.

Dosavadní primátor slovenské metropole Matúš Vallo získal tři pětiny hlasů a vyhrál s výrazným náskokem. Post primátora obhájili rovněž Jaroslav Polaček v Košicích či Peter Fiabáne v Žilině. Z osmi krajských měst bude mít nového primátora pouze Prešov, kde byl zvolen František Oľha; dosavadní primátorka Andrea Turčanová se o přízeň voličů už neucházela. Celkově v komunálních volbách tradičně uspěli zejména nezávislí kandidáti.

"Kromě toho, že chceme nadále vytvářet ještě bezpečnější, čistší město s kvalitními veřejnými prostorami i MHD, se budeme snažit, aby Bratislava byla soudržným, otevřeným a tolerantním městem, protože to je věc, která dnes rozhoduje o tom, jak žijeme své životy," řekl Vallo. Jeho regionální strana Team Bratislava v koalici s neparlamentní stranou Progresivní Slovensko a s už opoziční stranou Svoboda a Solidarita ovládla také krajské volby v Bratislavském kraji.

V krajských volbách funkce obhájilo šest z osmi předsedů samosprávných krajů. V Banskobystrickém kraji uspěl jeho dosavadní místopředseda Ondrej Lunter, syn dosluhujícího hejtmana Jána Luntera, který už nekandidoval a který ve volbách v roce 2017 porazil tehdejšího předsedu kraje, šéfa krajně pravicové strany LSNS Mariana Kotlebu. V Nitranském kraji funkci hejtmana neobhájil Milan Belica, který tuto funkci zastává od roku 2001 a kterého podporovali i opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Novým předsedou tohoto kraje bude Branislav Becík, jenž kandidoval mimo jiné s podporou strany Hlas-sociální demokracie, kterou bývalý premiér Peter Pellegrini založil po odchodu ze Směru-SD. Becík se stal známý i tím, že během koronavirové nákazy vystupoval proti epidemickým opatřením.

Podle Čaputové voliči ve většině případů potvrdili ve funkcích právě ty kandidáty, kteří je provedli krizemi uplynulých let. "Za důležitý vzkaz těchto voleb zároveň považuji, že podle dosud zveřejněných výsledků si lidé vybrali zkušené, demokratické kandidáty a většinou odmítli populismu a extremismus," napsala Čaputová na sociální síti před zveřejněním definitivních výsledků hlasování.

"Ve velkých městech obecně vítězili kandidáti, které můžeme charakterizovat jako představitele slušné, moderní progresivní politiky založené na odborných řešeních," komentoval list Sme výsledky voleb. Dodal, že společnost většinově odmítla fašisty a extremisty, což ale neznamená, že jejich politická síla je nulová. Do budoucna by podle Sme mohlo být problémem, pokud by se extremistické a fašistické síly spojily.

Účast v komunálních volbách dosáhla 46,19 procenta, byla tak mírně nižší než v roce 2018. Ve volbách do orgánů samosprávných krajů hlasovalo 43,74 procenta oprávněných voličů, před pěti lety účast činila necelých 30 procent. "Naplnil se jeden z hlavním účelů, proč se volby do orgánů samosprávy konaly v jeden den," řekl novinářům šéf státní komise pro volby a kontrolu financování politických stran Ladislav Orosz. Spojení zmíněných voleb do jednoho termínu politici v minulosti zdůvodňovali snahou zvýšit zájem lidí o krajské volby.

Obyvatelé Slovenska v sobotu volili nejen předsedy samosprávných krajů a primátory měst, ale také starosty obcí a zastupitele v krajské, městské či obecní samosprávě. Právo volit v komunálních a krajských volbách mělo 4,46 milionu obyvatel s trvalým pobytem na Slovensku, včetně cizinců.

Podle slovenského statistického úřadu se do klání o post předsedy některého z osmi samosprávných krajů zapojilo přes 70 kandidátů. Téměř 6800 kandidátů se zase přihlásilo do voleb více než 2900 starostů a primátorů a kolem 45.000 lidí se rozhodlo ucházet o křeslo člena zastupitelstva samosprávných krajů, měst, obcí či městských částí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 9:00 -4°C

Celá předpověď