Erdogan dal po jednání s Putinem Kurdům dalších šest dní

foto Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vlevo) a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ta tiskové konferenci po jednání v Soči 22. října 2019.

Soči/Damašek/Washington/Ankara - Kurdské milice v Sýrii dostanou na stažení z 30 kilometrů široké zóny u hranic s Tureckem dalších šest dní, počítáno od středy 23. října. Situaci v oblasti poté budou kontrolovat společné hlídky tureckých a ruských vojáků. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se na tom v černomořském letovisku Soči domluvil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecko, které zahájilo postup proti syrským Kurdům 9. října, už minulý čtvrtek přistoupilo na 120hodinové příměří požadované Spojenými státy. Po jednáních v Soči tedy nyní lhůtu pro stažení syrských kurdských milic prodloužilo.

Ankara tvrdí, že chce na syrském území u turecké hranice zřídit bezpečnou zónu v hloubce asi 30 kilometrů. Do ní má být přemístěna velká část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků, kteří se nyní nachází v Turecku. Cílem operace nazvané "Pramen míru" je ovšem také vyčistit oblast od teroristů, za něž ovšem Turecko pokládá i kurdské milice.

Ofenzivu Erdoganovi umožnily Spojené státy, jejichž prezident Donald Trump začátkem měsíce překvapivě ohlásil stažení vojáků USA ze severu Sýrie. Američané tam dosud hlídkovali poblíž hranice společně s Kurdy, kteří byli po několik let jejich klíčovým lokálním spojencem v boji proti teroristům z organizace Islámský stát (IS).

Nyní se americké síly stahují do sousedního Iráku. Jde zhruba o 1000 osob, z nichž část by měla podle posledního rozhodnutí zůstat na severovýchodě země v blízkosti ropných polí. Irácká armáda dnes ale oznámila, že Spojené státy nemají od Bagdádu povolení své vojáky v Iráku ponechat. Ministr obrany USA Mark Esper reagoval tím, že Washington nehodlá zůstávat v Iráku "nekonečně" dlouho a chce vojáky dostat domů.

"Během 150 hodin (kurdské jednotky) opustí třicetikilometrovou zónu. Odpočítávání této lhůty začne zítra ve 12:00 místního času. Po uplynutí poskytnutých 150 hodin (více než šest dnů) začne rusko-turecké hlídkování západně a východně od místa operace Pramen míru," prohlásil dnes večer Erdogan po jednání s Putinem podle agentury TASS. Společné hlídky se mají pohybovat do hloubky deseti kilometrů syrského území.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov doplnil, že turecká vojenská operace v Sýrii prozatím nepokračuje a že další vývoj situace závisí na stažení kurdských sil.

Stažení Kurdů mají napomoci i ruští vojenští policisté a syrští vojáci, kteří 23. října po poledni místního času (11:00 SELČ) vstoupí do oblasti turecké operace v Sýrii. Lavrov také uvedl, že Rusko a Turecko budou společně monitorovat situaci, aby zajistili plnění dnešní úmluvy ze Soči.

Syrští kurdští bojovníci už podle nejmenovaného zdroje ve Washingtonu oznámili americké vládě, že se zcela stáhli z oblasti na severu Sýrie, kde Turecko požaduje zřízení bezpečnostní zóny. Informaci potvrdil i zástupce arabsko-kurdské koalice SDF.

Putin zdůraznil, že diskuse s tureckým prezidentem dnes umožnila najít řešení, které bude mít osudový význam pro budoucnost Sýrie. Země má být zbavena "nezákonné cizí vojenské přítomnosti" a Rusko a Turecko se podle Putina shodují v názoru na nezbytnosti zachovat územní celistvost Sýrie. Práva a zájmy Kurdů mají být naplněna v dialogu s Damaškem.

"Je důležité nepřipustit, aby operací tureckých sil nevyužili členové teroristických organizací, včetně Islámského státu, jejichž bojovníci jsou v zajetí u kurdských jednotek a pokoušejí se utéci na svobodu," zdůraznil Putin.

Syrský prezident Bašár Asad, který se v syrské občanské válce těší ruské vojenské podpoře, dnes ovšem Erdogana za jeho počínání v severní Sýrii označil za zloděje.

Předseda Evropské rady Donald Tusk Turecko vyzval, aby své vojáky ze Sýrie stáhlo a vojenskou operaci v Sýrii ukončilo natrvalo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď