Česko si připomnělo válečné oběti i veterány

foto Slavnostní nástup liberecké jednotky při příležitosti Dne válečných veteránů 11. listopadu 2019 v Liberci. Jednotka je součástí většiny zahraničních misí české armády. První bylo nasazení v Perském zálivu v roce 1990, naposledy působili liberečtí chemici v Afghánistánu.

Praha - Vojáci, politici i veřejnost si po celém Česku připomněli Den válečných veteránů. V Praze se konala tradiční pietní akce na Vítkově nebo setkání na náměstí Míru, v Brně lidé uctili památku válečných veteránů rozmístěním dřevěných křížků se symbolem vlčího máku. Akce se konaly také v jednotlivých vojenských posádkách po celé republice. Při pietě v Liberci držela čestná stráž českou státní vlajku z rakve psovoda Tomáše Procházky, který loni padl v Afghánistánu.

Fotogalerie

Na Vítkově nejprve politici, vojáci a zástupci organizací, které pečují o válečné veterány, položili věnce k jezdecké soše Jana Žižky. Slavnostní akt na Vítkově se uskutečnil za účasti čestných jednotek i historických praporů. Přítomni byli například předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal a pražský primátor Zdeněk Hřib (oba Piráti).

Osm osobností bylo vyznamenáno Křížem obrany státu nebo Záslužným křížem ministra obrany. Do hodnosti plukovníka byl povýšen podplukovník ve výslužbě Břetislav Mizera, který se zúčastnil v letech 1993 a 2003 dvou mírových misí.

Kříž obrany státu dostala například válečná veteránka Jarmila Halbrštátová, která se zúčastnila bojů u Sokolova, Kyjeva nebo na Dukle. Stejným vyznamenáním byla oceněna Zoe Klusáková, která se spolu s matkou a bratrem zapojila do pomoci rodinám postiženým činností gestapa. Později ukrývala československé parašutisty. Klusáková je dcerou někdejšího velitele československé armády na východní frontě a bývalého prezidenta Ludvíka Svobody.

Vyznamenáni také byli in memoriam legionář Jindřich Holeček, příslušník roty Nazdar a účastník bitvy u Arrasu a František Veitl, osobní strážce prezidenta Edvarda Beneše v londýnském exilu, který později zemřel jako palubní střelec u 311. československé bombardovací peruti. Oceněn byl i bývalý velitel vzdušných sil české armády Ladislav Minařík, in memoriam "duchovní otec" 4. brigády rychlého nasazení Karel Kuba, Ľudmila Formánková, která se stará o válečné veterány, a Euan Edworthy, který inicioval výstavbu památníku českých letců sloužících v RAF Okřídlený lev na pražském Klárově.

Již tradiční je také akce ke Dni válečných veteránů na pražském náměstí Míru, kterou pořádá městská část Praha 2 s armádou a dalšími spolky. Kromě hudebních vystoupení si lidé mohli prohlédnout armádní techniku nebo se seznámit s možnostmi vstupu do armády. Oceněni byli aktivní záložníci nebo lidé za péči o válečné veterány či o pietní místa.

V Liberci si válečné veterány připomněli vojáci chemického pluku. Na vojenském hřbitově v Ruprechticích uctili památku Procházky i dalších obětí vojenských konfliktů. Čestná stráž složená z vojáka, hasiče, policisty a záchranáře při pietním aktu držela státní vlajku, která loni pokrývala rakev, když byly zpátky do ČR převáženy Procházkovy ostatky z Afghánistánu.

V Brně lidé rozmístili na trávníku před sochou Rudoarmějce na Moravském náměstí dřevěné křížky se symbolem vlčího máku. Lidé mohli na kříž napsat osobní vzkaz či motlitbu. Na náměstí zůstanou v závislosti na počasí do začátku příštího roku. Akce Tisíc křížů pro válečné veterány se v Brně konala počtvrté.

Na veterány se ve světě vzpomíná v den, kdy před 101 lety vstoupilo v platnost příměří, kterým byly ukončeny boje první světové války. Zatímco v cizině, především v některých anglicky mluvících zemích nebo ve Francii, má svátek široký společenský ohlas, v Česku tolik připomínán není. Oficiálně se zde slaví od listopadu 2001.

Veteránů z druhé světové války žije v České republice kolem 340. Novodobých veteránů je přes 15.000.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď