Babiš poděkoval na Vítkově veteránům, Metnar ocenil boj armády s covidem

foto Sázením rozkvetlých vlčích máků si Liberec v parku Paměti národa připomněl 11. listopadu 2021 bojovníky za svobodu u příležitosti Dne válečných veteránů.

Praha - Válečným veteránům dnes na pražském Vítkově poděkoval premiér Andrej Babiš (ANO), připomněl legionáře, bojovníky z druhé světové války i vojáky z novodobých misí. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) ocenil zapojení armády do boje s koronavirem. Slavnostní nástup u Národního památníku na Vítkově připomněl Den válečných veteránů. Další pietní setkání se dnes uskuteční v Brně, Ostravě, Plzni nebo v Liberci.

Fotogalerie

"Je potřeba poděkovat všem," řekl premiér novinářům po ceremoniálu. Vzdát úctu je třeba legionářům, kteří vybojovali vznik samostatného státu, uvedl dále. V Česku podle něj žije 187 veteránů z druhé světové války. "Máme už mezi námi, a jim taky patří obrovský dík, 16.000 novodobých veteránů," dodal. Ze zahraničních misí české armády zmínil Afghánistán.

V proslovech během ceremoniálu Metnar připomněl třicítku vojáků, kteří se z novodobých vojenských misí české armády nevrátili. "Celosvětovým smyslem Dnu válečných veteránů je připomenout si oběti všech válek, nejenom světových válek, ale i dalších válečných konfliktů," řekl ministr novinářům.

Zásluhy legionářů o republiku zdůraznil v proslovu náčelník generálního štábu Aleš Opata. Opata a předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský také připomněli padlé ve světových válkách a v novodobých misích i odpůrce a oběti komunistické totality. Budinský ocenil, že se piety letos poprvé zúčastnily jednotky složené z válečných veteránů mimo činnou službu a příslušníků Aktivních záloh.

Věnce během pietního aktu, doprovázeného nástupem vojáků s historickými prapory, položili vedle Babiše, Metnara a Opaty místopředseda Senátu Jiří Růžička a představitelé státní správy, samospráv i Československé obce legionářské a dalších veteránských organizací. Oběti válek a vojáků, kteří v nich bojovali, účastníci uctili minutou ticha.

Oběti účastníků válečných bojů se každoročně připomínají 11. listopadu, tedy v den, kdy bylo v roce 1918 podepsáno příměří ukončující první světovou válku. Loni byly kvůli pandemii covidu-19 vzpomínkové akce výrazně omezeny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď