Na protestu na Střeleckém ostrově bylo 250 lidí, na Letné stovky - VIDEO

foto Lidé se sešli na demonstraci proti vládě a za dodržování občanských svobod 1. května 2021 na pražské Letné.

Praha - Zhruba 250 lidí se účastnilo dnešního protestu organizovaného blokem nezařazeného poslance Lubomíra Volného na Střeleckém ostrově v Praze. Většina účastníků neměla po většinu akce nasazenou ochranu dýchacích cest, policisté je krátce po ohlášeném začátku na tuto povinnost upozorňovali a některé z nich legitimovali. Podobně to vypadalo odpoledne na Letné, kde se na dva protesty proti vládním protikoronavirovým opatřením sešlo odpoledne několik stovek lidí.

Fotogalerie

Akce na Střeleckém ostrově začala asi o hodinu později proti plánovanému začátku v 10:00 kvůli zpoždění Volného. Při příchodu poslance účastníci protestu tleskali. Řada z nich držela české vlajky.

Protestu přihlížely desítky policistů i členové antikonfliktního týmu. Během Volného projevu, ve kterém se mimo jiné vyjadřoval proti povinnosti nošení roušek, policisté spustili výzvu účastníkům k dodržování protikoronavirových opatření.

Volný poté vyzval lidi k chůzi po prostranství Střeleckého ostrova, což nazýval sportovní aktivitou, a pokračoval v projevu.

Demonstrace v Praze:

Převážně bez roušek dorazili také účastníci odpolední demonstrace, kterou na Letné krátce po 13:00 zahájil opět Volný. Policisté je upozorňovali na porušování opatření. Na demonstraci jich dohlížely desítky.

Na akci dorazily zhruba dvě stovky lidí. Protestující si přinesli české vlajky a většinou provolávali protivládní hesla. Na demonstraci vystoupil mimo jiné i advokát Norbert Naxera, který kvůli vládním nařízením podal již několik žalob.

Ve 14:30 zahájilo protest na Letné také Občanské hnutí. Lidé demonstrovali především proti rouškám a testování ve školách. Mezi demonstranty přišla i skupina s vlajkou Dělnické strany sociální spravedlnosti. Později se k nim připojili i někteří z účastníků prvního protestu. Dohromady jich odpoledne na Letenskou pláň dorazilo několik set.

Na Petříně hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES nabídlo pivo, hudbu i polibek

Na demonstraci na pražském Petříně, kterou pořádalo politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES, se dnes odpoledne sešla přibližně stovka lidí. Účastníci se sešli na Újezdě, odkud se pochodem vydali k Petřínské rozhledně. V parku je Smetanovou skladbou Vltava v úpravě pro housle přivítala hudba skupiny Lovci Nedvědů hrající repertoár Františka a Jana Nedvěda. "Máme jediný cíl, život bez jakýchkoliv podmínek," řekl v úvodním projevu předseda hnutí a majitel pražské restaurace Šeberák Jakub Olbert.

Organizátoři ve svých projevech za souhlasného potlesku přítomných kritizovali vládní nařízení, která označili za "ukrajování svobody". Odmítli testování jako nespolehlivé a v některých částech projevů vyzvali k občanské neposlušnosti. Vedle projevů a hudby přítomným nabídli pivo z pojízdného stánku a možnost polibku pod nedalekou rozkvetlou třešní s předsedou hnutí Olbertem.

Na travnaté ploše přítomní dodržovali rozestupy, jen málokdo však měl na tváři respirátor. Přítomní policisté proti účastníkům demonstrace nijak nezasahovali. Hnutí vzniklo sdružením lidí, kteří nesouhlasí s kroky vlády proti šíření covidu-19. V minulosti organizovala proti opatřením protestní akce nebo vyzývala restaurace a další podniky, aby navzdory nařízením otevřely. Podle místopředsedy hnutí Jiřího Janečka zatím pod peticí "Za normální svět – otevřeme Česko" získali přibližně 10.000 podpisů.

Protesty na 1. máje se v Praze obešly bez konfliktů, uvedla policie

"Byl to jeden z nejklidnějších 1. májů za poslední roky," uvedl Daněk. Na akce podle něj dohlížely v hlavním městě tři stovky policistů.

Na demonstrace na Střeleckém ostrově a na Letné dorazila většina účastníků bez zakrytých dýchacích cest. Policisté je upozorňovali na to, že porušují protiepidemická opatření a vyzývali je k nápravě.

Někteří lidé upozornění policie respektovali, jiní ne. "Osoby, které to nerespektovaly, všechny oznámíme správnímu orgánu, kdy jim hrozí několikatisícová pokuta. Budeme oznamovat i svolavatele akce, který také nedodržel pravidla stanovená shromažďovacím zákonem v souvislosti s protiepidemickými opatřeními," uvedl mluvčí.

Počty účastníků na jednotlivých protestech se podle Daňka pohybovaly v nízkých stovkách. Počet účastníků, kteří budou čelit správnímu řízení, pak bude znát policie až počátkem příštího týdne.

Podle opatření ministerstva zdravotnictví platí, že se mohou účastníci shromažďovat ve skupinách po nejvýše 20 lidech, a to při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry. Zároveň každý účastník musí mít ochranu dýchacích cest.

Pro veřejná shromáždění platí pouze povinnost jejich ohlášení. Jelikož shromažďovací právo vyplývá ze základní listiny práv a svobod a ústavy, město je může zakázat pouze v ojedinělých případech, například pokud ohlášený účel shromáždění podněcuje k násilí nebo jinak porušuje zákon.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je čtvrtek 6. května 2021

Očekáváme v 13:00 12°C

Celá předpověď