Na protestech je podle epidemiologa rizikové skandování bez rozestupů

foto Na Staroměstském náměstí v centru Prahy protestovali 18. října 2020 fotbaloví fanoušci proti vládním nařízením v souvislosti s koronavirovou pandemií. Po ukončení se demonstrace zvrhla v bitky s policií. Policejní těžkooděnci demonstranty vytlačili za pomoci petard, slzného plynu, psovodů a těžké techniky. Policie použila i vodní děla.

Praha - Na protestech je nejrizikovější skandování bez roušek a rozestupů, kdy se šíří více kapének. Epidemiolog Rastislav Maďar to řekl na dotaz ČTK k nedělním protestům odpůrců vládních opatření v Praze. Na Staroměstském náměstí se sešlo podle odhadů asi 2000 lidí, došlo i ke střetům s policisty. Dva lidé byli obvinění z výtržnictví a útoku na veřejnou osobu.

"U akcí podobného typu jako byla na Staroměstském náměstí je nejrizikovější část, kdy se stojí na jednom místě v těsné blízkosti bez dodržení doporučených rozestupů a bez roušek, a kde se pokřikuje nebo skanduje, čím se vylučuje z horních dýchacích cest více kapének a na delší vzdálenost," uvedl Maďar.

Méně rizikové podle něj je, pokud je dav v pohybu například při pochodu. "Fyzická námaha spojená s aktivním protestem a hluboké dýchání spojené s křičením však opět představují rizikovou situaci," dodal. Pokud by lidé měli roušky a byli od sebe alespoň jeden metr, byla by podle epidemiologa pravděpodobnost nákazy nízká.

Problematické bylo podle Maďara, který byl na jaře šéfem epidemiologické skupiny ministerstva zdravotnictví, ale po sporech odešel, také promíchání účastníků z různých regionů, kteří pak po návratu mohli nákazu dovést i do svého města či vesnice, kde mohla být situace dosud lepší.

"Riziko představuje za stávající epidemiologické situace i veřejná doprava, kterou se tam přesouvali davy lidí, zejména meziměstská, kde je expozice delší a stacionárnější," dodal s tím, že jen z Ostravska tam vyrazilo kolem 300 lidí. Účast předem avizovali radikální fanoušci některých fotbalových a hokejových klubů.

Kolik lidí se na setkání mohlo nakazit, se dá těžko odhadovat. "Hlášené počty nakažených zjevně neodpovídají reálné situaci, která je o něco horší než se vykazuje, a je proto pravděpodobné, že je o něco vyšší i skutečné reprodukční číslo," dodal.

Akce na Staroměstském náměstí se mohlo v nouzovém stavu zúčastnit 500 lidí pří zachování rozestupů mezi skupinami dvaceti osob. Běžně je zakázáno potkávat se ve více než šesti lidech, právo na shromažďování a demonstrace má ale výjimku. Zakázat demonstraci předem úřady nemohou, platí jen povinnost svolavatele ji předem oznámit. Pražský magistrát akci v neděli rozpustil poté, co se ukázalo, že je přítomno více než 500 lidé a rozestupy se nedodržují a roušky nenosí.

Část demonstrantů se po oficiálním konci akce střetla s policií. Házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy. Policie použila slzný plyn, vodní dělo a zásahové výbušky, vytlačovala demonstranty koňmi i vozidly. Útoky na policii odsoudili o víkendu premiér Andrej Babiš (ANO), prezident Miloš Zeman i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

van mal

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 24. listopadu 2020

Očekáváme v 23:00 0°C

Celá předpověď