Na Příbramsku se dnes objevilo tornádo, nebo tromba

foto Tornádo - ilustrační foto.

Příbram - Na Příbramsku se dnes objevil úkaz, který připomíná tornádo nebo trombu, jež se od tornáda liší tím, že se nedotkne země. Typ úkazu může potvrdit terénní průzkum, řekla ČTK Petra Sýkorová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle českých "lovců bouřek" z Czech Thunderstorm Research Association (CTRA) se jednalo spíše o trombu, protože se neobjevily známky kontaktu úkazu se zemí.

Meteorologové určují, zda se jednalo o trombu, nebo tornádo, podle fotografií a také škod napáchaných na místě úkazu. Druh vzdušného víru dokážou meteorologové určit například podle toho, jak jsou stromy zlámané či vyvrácené. Zatím není jasné, zda se bude ČHMÚ úkazem na Příbramsku zabývat. Podle Sýkorové se tornáda v České republice objevují, jsou to jednotky případů ročně.

"Z fotografií vypadal vír jako tornádo. Po bližším průzkumu jsme zjistili i přesné místo výskytu, které bylo na hranicích s vojenským újezdem Brdy, přesněji obec Drahlín severozápadně od Příbrami," sdělili na facebooku členové CTRA. Uvedli, že na základě snímků a svědků se zřejmě daný úkaz nedotkl země. "Jednalo se tedy o krásný majestátní cold air funnel cloud neboli trombu," doplnili.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 1:00 6°C

Celá předpověď