Na pražském Rohanském ostrově startuje výstavba nové čtvrti

foto Na Rohanském ostrově v Praze začala 15. září 2021 stavba nové čtvrti Rohan City. Developer Sekyra Group plánuje na rozhraní Karlína a Libně postavit asi 3200 bytů, osm administrativních budov a základní školu. Celkové náklady odhaduje na 18 miliard korun.

Praha - Na Rohanském ostrově v Praze dnes začíná stavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group plánuje na rozhraní Karlína a Libně postavit asi 3200 bytů, osm administrativních budov a základní školu. Celkové náklady odhaduje na 18 miliard korun. Součástí projektu je kilometrová pobřežní promenáda a rozsáhlý park. Developer to dnes oznámil na tiskové konferenci. Výstavba čtvrti Rohan City potrvá v pěti etapách do roku 2033.

Fotogalerie

V první fázi projektu firma postaví dva bytové domy s 220 byty. Spolu s nimi vznikne 30.000 metrů čtverečních administrativních ploch ve dvou kancelářských budovách. Jejich podobu navrhli architekti Eva Jiřičná a Jakub Cigler. Náklady na první etapu jsou zhruba 2,5 miliardy korun. Paralelně s první etapou chce developer stavět i druhou, která zahrnuje necelých 500 bytů a tři administrativní budovy. V této etapě řeší architekti také vhodné začlenění budoucího mostu, který by měl propojit Karlín s Holešovicemi. V dalších fázích plánuje Sekyra Group stavět na Rohanském ostrově i nájemní byty.

"Záměrem je vybudovat novou městskou čtvrť, která bude evokovat autentické prostředí domova a která obnoví důstojnost vztahu města a řeky. To vše v zeleni a v blízkosti srdce metropole. Vznikne nové zelené centrum Prahy. Inspirací byl hamburský projekt Hafen City, který se nachází při ústí Labe do moře. Jeho tvůrci dokázali z nefunkčního přístavu vybudovat úžasné místo pro život," uvedl dnes předseda představenstva Sekyra Group Luděk Sekyra.

Ze stávající cyklostezky má vzniknout široká kilometrová promenáda, která naváže na budoucí rozlehlý park připravovaný ve spolupráci s pražským magistrátem a Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Chybět nebudou obchody, kavárny, služby, zdravotnická zařízení, plochy pro relaxaci a sport a také škola.

S výstavbou na území o rozloze 20 hektarů chtěl developer začít před více než deseti lety. Začátek projektu ale zdržel majetkový spor o vlastnictví části pozemků a zdlouhavé povolovací procesy. Územní povolení se podařilo získat až v roce 2019 a stavební povolení loni, řekl dnešním Hospodářským novinám (HN) generální ředitel developerské firmy Leoš Anderle.

Celkové náklady na projekt Rohan City odhaduje Sekyra Group na 18 miliard korun. Firma podle Anderleho počítá s tím, že z vlastních zdrojů pokryje 25 až 30 procent nákladů v závislosti na ocenění pozemků.

Nynější území Rohanského ostrova bylo až do první poloviny minulého století řečištěm, které bylo později zasypáno. Nově vzniklé plochy se využívaly k průmyslovým a skladovým účelům. Časem se z nich stal brownfield s rozlohou téměř 210.000 metrů čtverečních.

Kromě projektu Rohan City staví Sekyra Group v hlavním městě také novou čtvrť Smíchov City v Praze 5. Další investicí je projekt Žižkov City, kde firma plánuje stavět na části pozemků bývalého nákladového nádraží. Společnost připravuje projekty také v Čakovicích a na Opatově.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď