Na pietní akt do Terezína přišla skupina lidí s vlajkou Sovětského svazu

foto Tryzna za oběti nacistické perzekuce konaná u příležitosti 77. výročí osvobození, 15. května 2022, Národní hřbitov před Malou pevností v Terezíně, Litoměřicko.

Terezín (Litoměřicko) - Na terezínský Národní hřbitov, kde se dnes koná tradiční tryzna k uctěni obětí nacistické perzekuce, přišla skupina lidí s českou vlajkou a vlajkou Sovětského svazu. Stojí u nich policie, zjistila na místě ČTK. Kvůli pokračující ruské invazi na Ukrajině letos ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek nepozval představitele Ruska a Běloruska.

"Doufám, že jde jen o provokaci," řekl ČTK mluvčí Památníku Terezín Stanislav Lada. Podle něj některým lidem vadilo, že byla na Malou pevnost vyvěšena po ruské invazi na Ukrajinu ukrajinská vlajka. Zástupci skupiny s vlajkou Sovětského svazu ČTK ale řekli, že vyvěšení ukrajinské vlajky ani chybějící představitelé Ruska a Běloruska problém nejsou. Dalších komentářů se zdrželi.

Terezínská tryzna se koná u příležitosti 77. výročí osvobození. Rozhodnutí nepozvat představitele Ruska a Běloruska bylo podle Roubínka těžké, neboť většinu republiky osvobodila od nacistické okupace Rudá armáda.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď