Na ostrově La Palma je kvůli lávě po erupci sopky uzavřeno pobřeží

foto Horká láva přitéká do bazénu na španělském ostrově La Palma po erupci sopky Cumbre Vieja. 

Madrid - Úřady na španělském ostrově La Palma jsou po nedělní erupci sopky Cumbre Vieja i nadále v pohotovosti kvůli proudům žhavé lávy, které se blíží k pobřeží. Ve chvíli, kdy se magma setká s mořskou vodou, se mohou do ovzduší uvolnit toxické plyny, část pobřeží je proto uzavřená. Podle vulkanologů se ale tok lávy zpomalil, napsal dnes list El País. La Palma je součástí Kanárských ostrovů.

Výbuch sopky na ostrově způsobil značné škody: podle informací televizní stanice RTVE láva vytékající z devíti puklin zničila více než 160 budov a magma o teplotě zhruba 1000 stupňů už pokrylo plochu o rozloze 106 hektarů. Počet evakuovaných se zvýšil na 6000, zraněn zatím nebyl nikdo.

V oblasti sopky seismologové i dnes zaznamenali několik dalších otřesů, což zvyšuje riziko vzniku dalších puklin, z nichž vyvře magma. Proudy natavené horniny místy vysoké až šest metrů se ze svahů valí do údolí a spálí vše, co jim stojí v cestě. Podle původních předpovědí se měly k mořskému pobřeží na jihozápadě ostrova dostat už v pondělí večer, ale to se nakonec nestalo, protože láva teče pomaleji.

"Sopka má teď nižší aktivitu, uvolňuje menší množství magmatu. Její činnost zpomaluje. Proud lávy je nyní v oblasti Todoque, což je na půl cesty k moři," řekl v pondělí večer Miguel Ángel Morcuende z krizového týmu.

Kvůli erupci je nyní pobřeží uzavřeno mezi obcemi Puerto Naos na jihu ostrova až k městečku Tazacorte, bezpečnostní složky do uzavřených oblastí nikoho nepouštějí.

Když magma o teplotě kolem 1000 stupňů Celsia vteče do moře, které má aktuálně kolem 20 stupňů, vznikne obrovské množství vodní páry a také dalších toxických plynů, které mohou podráždit kůži, oči i dýchací ústrojí. Kromě toho hrozí i pády útesů a sesuvy půdy.

Ostrov La Palma, kde žije zhruba 85.000 lidí, zažil erupci vulkánu poprvé po půl století. Ostrov nyní kvůli katastrofě navštívil i španělský premiér Pedro Sánchez.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 16. října 2021

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď