Na orbitě je dalších 60 družic sítě Starlink pro připojení na web

foto Ilustrační foto - Start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX z floridského kosmodromu na mysu Canaveral 29. ledna 2020. Raketa vynesla do kosmu čtvrtou sérii 60 satelitů Starlink.

Mys Canaveral - Americká soukromá společnost SpaceX dnes úspěšně dopravila na oběžnou dráhu devatenáctou sérii přibližně 60 satelitů sítě Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. Tentokrát se však nezdařilo opětné přistání prvního stupně rakety Falcon 9, který letěl s nákladem do vesmíru již pošesté. Dalších 60 Starlinků chtěla SpaceX vypustit už ve středu ráno, ale není vyloučeno, že dnešní nepovedený návrat prvního stupně bude mít za následek odklad.

Aktuálně by podle dosavadních propočtů serveru Spaceflight Now mělo kolem Země už kroužit 1145 družic Starlink. Hlavním cílem projektu je dostupnější vysokorychlostní přístup k internetu po celém světě, zejména ve venkovských a odlehlých oblastech.

SpaceX původně počítala s 1440 satelity, ale již získala souhlas pro 12.000 aparátů a dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30.000 družic. Dosavadní testování této satelitní internetové služby podle společnosti ukázalo, že je spolehlivá. K dispozici ji už má v USA a v zahraničí více než 10.000 uživatelů.

SpaceX sdělila, že minulý týden začala přijímat objednávky zájemců o Starlink. Za připojení k širokopásmové službě účtuje 99 dolarů (2100 korun). Anténa a modem Starlink bude zákazníky stát 499 dolarů a dalších 50 dolarů doprava a instalace. Pravidelné měsíční poplatky pak vyjdou na 99 dolarů.

Dvoustupňový Falcon 9 dnes jako v předchozích případech odstartoval z vesmírného střediska na Mysu Canaveral. První stupeň, poté co vystoupal do stanovené výšky, odpojil se a přenechal druhému stupni, aby družice úspěšně uvedl na stanovenou předběžnou orbitu, zamířil zpět k zemi, aby přistál na plující plošině "Of Course I Still Love You" v Atlantském oceánu. Manévr se však ze zatím neznámých důvodů nezdařil a první stupeň rakety skončil ve vodě.

Firma má nyní k dispozici šest prvních stupňů raket Falcon 9. Z toho tři jsou určené pro budoucí mise americké vesmírné agentury NASA a pro americké vesmírné síly. V dubnu poletí Crew Dragon s další posádkou k Mezinárodní vesmírné stanici. V červenci pak budou následovat starty se satelitem GPS a se sondou NASA k měsíci planetky Didymos v rámci testu DART.

SpaceX se snaží opětovným využíváním nosičů výrazně zlevnit lety do vesmíru a také zvýšit jejich frekvenci. Společnosti se od zahájení této praxe do dnešního nezdaru podařilo 74 přistání s prvními stupni, které se opětně úspěšně využily ve více než 50 případech. Dnešní start byl pátým letošním letem Falconů 9. Loni SpaceX provedla rekordních 26 letů s nákladem do vesmíru a letos chce tento rekord podle serveru Space.com zvýšit na 40.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 15:00 7°C

Celá předpověď