Na neklidném východu Tádžikistánu zatkli někdejšího velitele povstalců

foto Ilustrační foto - Dva místní obyvatelé si povídají na ulici v hlavním městě Tádžikistánu Dušanbe.

Dušanbe - Úřady v Tádžikistánu dnes oznámily, že zadržely na východu země dlouhodobého odpůrce tamního autoritářského režimu, uvedla agentura AFP, která zatčení dala do souvislosti se snahou úřadů upevnit si kontrolu nad oblastí země, sousedící s Čínou a Afghánistánem.

Tolib Ajombekov, který za občanské války v 90. letech patřil k povstaleckým velitelům, byl zadržen spolu s dvěma dalšími osobami. Úřady tuto trojici obvinily, že řídila "organizovanou zločineckou skupinu", uvedla AFP s odvoláním na zprávu státní tiskové agentury.

Ajombekova zadrželi v rámci speciální operace v Horskobadachšanské autonomní oblasti, kde bylo v posledních týdnech zabito nejméně 14 lidí a desítky dalších uvězněny, což je podle pozorovatelů nejspíše podhodnocený údaj. Úřady od poloviny května v této rozlehlé horské oblasti v pohoří Pamír, která představuje téměř polovinu rozlohy Tádžikistánu, ale je domovem pouze asi 200.000 z devíti milionů obyvatel středoasijské země, vedou "protiteroristickou operaci".

Tádžikistán od roku 1992 vládne Imomali Rachmon, jehož autoritářské postupy odsuzuje mnoho nevládních organizací a západní metropole. Autonomní oblast je od konce občanské války v 90. letech dějištěm pravidelných nepokojů.

Tolib Ajombekov během občanské války bojoval proti režimu, poté byl začleněn do vlády spolu s dalšími "válečnými veliteli“ v rámci mírové dohody, kterou pomohlo dojednat Rusko. Střety mezi místními silami loajálními Tolibu Ajombekovovi a vládními jednotkami si v roce 2012 vyžádaly desítky mrtvých při největším výbuchu násilí v regionu od konce občanské války. Násilí propuklo poté, co vláda obvinila Toliba Ajombekova ze zavraždění generála tajné služby. Ajombekov spáchání zločinu popíral.

Ajombekov nebyl nikdy postaven před soud a zdálo se, že dosáhl příměří s vládou. Minulý měsíc byl v oblasti zabit další odpůrce režimu Mamadbokir Mamadbokirov, což vyvolalo obavy z nové eskalace, dodala AFP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď