Na návrh pavilonu pro Expo 2025 se uskuteční otevřená architektonická soutěž

foto Logo s modelem světové výstavy EXPO 2025 v Ósace

Na návrh českého pavilonu pro světovou výstavu Expo 2025 v japonské Ósace se uskuteční otevřená architektonická soutěž. O jejím vyhlášení dnes novináře informoval generální komisař účasti ČR na výstavě Ondřej Soška. Uchazeči budou moci své návrhy odevzdávat do 1. března příštího roku, následně se v Praze sejde odborná komise a vybere tři nejlepší.

Předseda České komory architektů Jan Kasl uvedl, že se na návrh pavilonu otevřená soutěž koná po více než 20 letech. Naposledy tomu tak bylo před výstavou v Hannoveru, jež se konala v roce 2000.

Návrhy zhodnotí porota složená z odborníků z různých oborů. Tvoří ji architektka a designérka Eva Jiřičná, partner studia Kengo Kuma and Associates Balázs Bognár, slovenský automobilový designér Jozef Kabaň, děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Osamo Okamura a předseda komory architektů Kasl. Dále budou mezi porotci Soška či viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

Výstava se uskuteční mezi dubnem a říjnem 2025, jejím hlavním tématem je "vytváření budoucí společnosti pro naše životy". Japonský velvyslanec v ČR Hideo Suzuki uvedl, že Česko bylo mezi prvními devíti státy, které podepsaly smlouvu o účasti na výstavě.

Téma výstavy je podle velvyslance v době koronavirové pandemie i války na Ukrajině velmi relevantní. Lidstvo čelí různým výzvám, kromě zmíněných i klimatické změně, potravinové krizi či úbytku populace v některých zemích. Výzvy by se podle Suzukiho měly překlopit v nové příležitosti a v budoucí růst.

Většina věcí připravených pro výstavu bude nadále používána pro prezentaci České republiky. Stejně to podle Sošky má být s pavilonem jako celkem, cílem je jej po skončení výstavy rozebrat a převézt zpět do Česka. Propagovat Expo 2025 v Česku chce Soška i po navržení pavilonu, a to pomocí roadshow po všech krajích. Chce představit koncept firmám, školám i široké veřejnosti.

Expo se do Ósaky vrátí po 55 letech. Tehdy československý pavilon architekta Viktora Rudiše navštívilo podle ministerstva zahraničí přibližně 11 milionů lidí. Prezentace byla založena na tvorbě básníků Jana Skácela a Jiřího Koláře. Expozicí tehdy prováděla dvaadvacetimetrová skleněná Řeka života Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského.

Na to chce Soška navázat i v roce 2025. Řeka života bude jakousi pomyslnou cestou skrze pavilon a rozvětví se do různých zákoutí zaměřených pro jednotlivé cílové skupiny, od nejmenších dětí až po seniory. Prezentováno bude i dílo Alfonse Muchy, které se podle Sošky stalo inspirací pro japonské komiksy manga. Japonská strana už dříve přidělila Česku pozemek pro národní pavilon. Nachází se na mořském břehu na promenádě. Jde o prostor, který ČR preferovala.

Vláda potvrdila účast na výstavě i koncepci, s níž se bude Česko prezentovat, na konci června. Rozpočet české účasti má být 290,2 milionu korun pro roky 2023 až 2026. Dalších 170 až 220 milionů půjde z externích zdrojů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď