Na Národní v Praze panuje po vypjatém úvodu uvolněná atmosféra - live

foto Lidé přinášeli 17. listopadu 2018 květiny a zapalovali svíčky na Národní třídě v Praze u pamětní desky připomínající události v roce 1989.

Praha - Na pražské Národní třídě v okolí památníku 17. listopadu panuje po vypjatém úvodu dne uvolněná atmosféra. Lidé chodí zapalovat svíčky, korzují či se fotí se známými osobnostmi. Mezi nimi byl největší zájem o neúspěšného kandidáta na prezidenta a nynějšího senátora Jiřího Drahoše, režiséra Jana Hřebejka či herce Ivana Trojana. Trojan stejně jako třeba herec Jan Potměšil vzpomínal na dny po 17. listopadu 1989. "Chodíme sem s rodinou každý rok," řekl novinářům.

Římskokatolický biskup Zdenek Wasserbauer přednesl u památníku na Národní třídě modlitbu, lidé po ní zazpívali českou i slovenskou hymnu. Návštěvníci akce se procházejí, poslouchají hudební vystoupení, okolo památníku je stále několik desítek lidí. Horký čaj jim nabízejí skauti. Program zpestřili například dva muži oblečení v dobových uniformách Sboru národních bezpečnosti s bílými přilbami a obušky, kteří na lidi parodicky křičí, aby se rozešli. Poté však tato scéna většinou končí společnou fotografií.

Národní třída je dnes dějištěm pátého ročníku pouliční slavnosti nazvané Korzo Národní k připomenutí událostí 17. listopadu. Nabízí desítky koncertů, divadelní představení, autorská čtení, edukativní výstavy i program pro děti.

Ráno a dopoledne ale na Národní třídě byla vypjatá atmosféra a několik incidentů. Kytice, které tam po půlnoci položili premiér Andrej Babiš a šéf SPD Tomio Okamura, hodili lidé do odpadkového koše. Tamtéž skončily i květiny, které na Národní poslal prezident Miloš Zeman, sám se žádných akcí ve státní svátek neúčastní. Případem vyhozených květin se zabývá policie, která bude od majitelů zjišťovat, zda chtějí nahradit škodu. Vyhazování květin se nelíbí ani některým opozičním politikům, kteří s prezidentem či premiérem mají spory, podle jiných je to projev občanské nespokojenosti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď