Na nádvoří brněnského hradu začal hudební festival Špilberk

foto Koncertem Carmina burana v podání Filharmonie Brno začal 11. srpna 2020 na brněnském hradě Mezinárodní hudební festival Špilberk.

Brno - Pod širým nebem na nádvoří brněnského hradu dnes začal Mezinárodní hudební festival Špilberk. Pořádající Filharmonie Brno přehlídku tradičně věnuje klasické, zejména orchestrální hudbě. Dnes se také střílelo z děla. Zazněly totiž skladby Wellingtonovo vítězství od Ludwiga van Beethovena a slavnostní předehra 1812 od Petra Iljiče Čajkovského, kam salvy dělostřelců patří.

Fotogalerie

Hlavním bodem dnešního programu však byla Carmina burana od Carla Orffa. Filharmonie Brno si k jejímu provedení přizvala dirigenta Leoše Svárovského, Český filharmonický sbor Brno a pěvce Terezu Mátlovou, Daniela Matouška a Romana Hozu.

Festival dále tvoří dva večery projekcí s hudební tematikou na velkém plátně a čtyři koncerty. Vystoupí Vojenský umělecký soubor Ondráš. Moravia Brass Band v české premiéře uvede Planety Gustava Holsta v úpravě pro žesťový orchestr.

Filharmonie Brno chystá ještě koncert nazvaný Obrázky z výstavy. Program tvoří díla inspirovaná výtvarným uměním s vizualizacemi, které reagují na tempo i dynamiku hudby.

"Je to pro nás mimořádný, srdcový projekt. Měli jsme ho uvést v březnu v Janáčkově divadle, ale do zkoušek zasáhla ze dne na den koronakrize. Koncert jsme tedy odehráli v prázdném Besedním domě a po dva večery ho streamovali," uvedla ředitelka filharmonie Marie Kučerová.

Letošní ročník festivalu uzavře 21. srpna projekt Pražský výběr Symphony. Na pódiu budou zpěvák Michael Kocáb i kytarista Michal Pavlíček s Českým národním symfonickým orchestrem. Zazní hity Pražského výběru v neotřelé úpravě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 7:00 0°C

Celá předpověď